Pocztówki Zabrze

Wiadukt i ubikacje na Tarasach Brühla.

Wiadukt w ciągu ulicy 3 maja, nad linią kolejową, stanowi jedną z głównych arterii naszego miasta. Jest to obiekt o niewątpliwie bogatej historii. Obecny jest już trzecim w tym miejscu. Była też głośna katastrofa, o czym przeczytać można tu.

Zmieniało się też jego otoczenie. W roku 1910 wybudowano tzw. Tarasy Brühla. Murowane schody umożliwiały dojście z ówczesnego Bahnhofplatz (Plac Dworcowy) do ulicy Dorothenstrasse (3 maja). Zdobiły je piękne gazowe latarnie, a na nasypach utworzono klomby kwiatów i innej zieleni. Wszystko to widać na prezentowanej pocztówce. Lecz tarasy te pełniły też inną ważną funkcję w życiu miasta, znajdował się tam też szalet miejski…

1

2

W przedwojennym Zabrzu, w parkach i jego dzielnicach stanęło kilkanaście takich przybytków. Ten przy tarasach Brühla należał do najstarszych. Widoczne na pocztówce uchylone drzwi to toaleta damska. Toaleta męska znajdowała się w północnym ciągu schodów. Niewykluczone, że podczas wykonania tego ujęcia, odbywały się w środku jakieś prace budowlane. Świadczą o tym stos cegieł i stojąca tam beczka.

3

Warto zwrócić uwagę że tylko jedna postać spogląda w stronę fotografa, reszta ludzi gdzieś pędzi zajęta swoimi sprawami. Jest to o tyle ciekawe ujęcie, że w tamtych czasach pojawienie się fotografa powodowało nie małe poruszenie. Same tarasy jak i szalety w latach powojennych były już mocno zaniedbane. Ich kres nastąpił po katastrofie budowlanej z 13 kwietna 1959 roku i wybudowaniu obecnego wiaduktu w formie umożliwiającej dojazd z placu Dworcowego do ulicy Goethego.

Ale tradycja nie zaginęła. Pod nowo wybudowanym (stojącym do dziś) wiaduktem, również umieszczono szalety miejskie. Ale od ok. 40 lat są już zamknięte.

Wydawca: Graph. Verl.-Anst.G.m.b.H..Breslau.

Opracował: Piotr Herszowski.         Pocztówka z jego kolekcji.                          14.10.2024