Pocztówki Zabrze

Stary wiadukt i tarasy przy pl. Dworcowym.

„Miniony Świat” to książka autorstwa Dennis Lehane i tymi słowami można by było też opisać tą wysłaną w 1930 roku pocztówkę. Widzimy na niej ówczesny Bahnhofsplatz z pięknymi schodami nazywanymi „Tarasami BRÜCHLA”. Nazwa ta nadana została na cześć saksońskiego polityka Heinricha von Brühl (1700-1763). Oryginalne tarasy znajdują się w Dreźnie a te nasze zabrzańskie zbudowano w 1910 roku. Pod nimi tam, gdzie uchylone drzwi widoczne na kartce, znajdowały się toalety.

Schody z pl. Dworcowego na ul. Doroty.

H. Rubin & Co, Dresden-Blasewitz.

Wiadukt w tej formie istniał, aż do roku 1957, kiedy to został zastąpiony nową konstrukcją. Niestety 13 kwietnia 1959 w okolicach godz. 15.20 nastąpiła jedna z największych katastrof budowlanych w historii naszego miasta. Kto chciałby się dowiedzieć więcej o tym wypadku tego odsyłam do linku – artykułu Piotra Herszowskiego o tym wydarzeniu.

Przyglądając się bliżej nie sposób nie zauważyć pięknej elektrycznej latarni ulicznej.
Na schodach zobaczymy też sześć (zapewne) latarni.

Budynek z prawej strony to zbudowana w 1911 roku kamienica Wilhelma Czeppana. Dzisiejszy adres ul. Dworcowa 8.

Jest też piękny i wyraźnie oddany bruk, interesującą rzeczą są też drzewa „po drugiej stronie” wiaduktu. W tamtym okresie, o ile się nie mylę znajdował się tam dworzec towarowy i osiedle robotnicze, na którego miejscu później powstała ulica Goethego i zbudowane zostało osiedle “Barbary”.

Warto również przyglądnąć się ówczesnym zabrzanom.

1

2

3

4

5

6

Pocztówka wysłana została 15.08.1930 roku.

Wydawca: H. Rubin & Co, Dresden-Blasewitz.

Opis i własność: Rafał Tylenda.         15.05.2022