Pocztówki Makoszowy Makoschau

Restauracja na Rozdrożu w Makoszowach ok. 1900 r.

W Makoszowach na rozdrożu ulic Legnickiej i Sejmowej już od XIX wieku stała gospoda.

Na tej najstarszej chyba pocztówce z Makoszów, którą wysłano w roku 1900, jest to „Restauracja Ogrodowa Josefa Wagnera”. W okresie międzywojennym prowadził ją Emil Wehner.

Pozdrowienia z Makoszów koło Zabrza.

Postkarte

Wydawca: R. Schönwolff , Gleiwitz.

W czasach Polski Ludowej, był tam bar piwny pod nazwą „Rozdroże”, miejsce wypadów żołnierzy pobliskiej jednostki wojskowej na tzw. „lewiznę” (również autora tych słów).

Na następnej pocztówce, ta sama restauracja z ogródkiem piwnym. Tym razem reklamuje się jako gościniec i „Etablissement” , co w tym wypadku oznacza mały, dobrze zadbany lokal.

Ta jest nieco młodsza i nie podano jej wydawcy. Być może był nim sam właściciel F.Wagner.

„Etablissement”

Postkarte

Ogród.

Gościniec

Powyższe pocztówki pochodzą z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.
Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Jeszcze wiadomości ze strony zabrze.aplus.pl

Oberża Josefa Wagnera istniała już w Makoszowach przed 1900r. Był jeszcze jej właścicielem w 1907r. W roku 1915 właścicielem był już Emil Wehner. Budynek był podzielony na dwie części. Po lewej stronie budynku była duża sala z osobnym wejściem z dużymi oknami, w której odbywały się wesela i inne większe uroczystości.

Stempel pocztowy z 1917r.
Wydawca: Curt Lindner, Photogr., Kattowitz

Stempel pocztowy z 1915r.
Wydawca: Curt Lindner, Photogr., Kattowitz

Po prawej stronie budynku była mała salka jadalna, w której zatrzymywali się między innymi przejeżdzający furmani. Przy budynku znajdował się letni ogród z altaną i podium dla orkiestry. Wieczorem zapalano w ogrodzie zainstalowane lampy. Na obydwu pocztówkach widoczny jest ten sam mężczyzna z wąsem – może to jest Emil Wehner.

Zdjęcia współczesne które wykonał i nadesłał Marek Jankowski. Widoczne są dwa napisy po niemiecku (Wehner) i po polsku (oberża).

Opracował:  Andrzej Dutkiewicz.