Pocztówki Zabrze

Spokój na skrzyżowaniu Wolności, Wandy i Brysza ok. 1920 r.

Jedno auto, bruk i koński zaprzęg mozolnie pnący się pod górkę. Jakaś pani stoi na ulicy. Nie do wiary że to jedno z najruchliwszych skrzyżowań w Zabrzu, obecnie ulic Wolności, Wandy i Wiktora Brysza. Adres tego budynku to: Wolności 315.

Hindenburg O.-S. Rozwidlenie ulic Następcy Tronu i Friedricha Karla.

Echte Photographie.

Reklama piwa „Mönchshof Kellerbier” z bawarskiego Kulmbach wisi na lewej ścianie domu. Z prawej strony widać schodki prowadzące chyba do ogródka piwnego. Dość niewyraźnie widać tam coś jakby stoły i krzesła. Już nie można tego sprawdzić, bo w 1929 roku wybudowano w tym miejscu charakterystyczny „okrętowy” budynek o zaokrąglonej fasadzie pod numerem 315.

O ciekawej historii tego modernistycznego domu przeczytać można tu: https://historia-zabrza.pl/narodowosocjalistyczna-organizacja-firmy-deichsel/

Kronprinzenstrasse – Wolności.

Wolności 315

Alte Kronprinzenstrasse-Friedrich Karlstrstrasse-Kawalca-Wandy.

Na prawo od schodków na froncie napisano farbą: Do szewca.

Ciekawostką jest ten sześcioboczny słup (?) na chodniku z lewej strony. Być może sprzedawano w nim gazety, gdyż pod reklamą malarza Nowaka wisi mniejsza tablica z możliwym do odczytania napisem „Wanderer”. W latach 1828 do 1945 wychodziło na Górnym Śląsku popularne czasopismo o tytule „Oberschlesicher Wanderer” (Wędrowiec Górnośląski).

A może była to po prostu ubikacja, jak sugeruje Stanisław Zawada?

 

Ulica Wandy wyjątkowo często zmieniała swoją nazwę. Najpierw była częścią ulicy Wolności, wybudowanej w 1819 roku jako szosa węglowa, nazwana później Kronprinzenstrasse. Po wybudowaniu wiaduktu kolejowego obok dworca główną drogę poprowadzono tamtędy, a stary jej odcinek nazwano Alte (stara) Kronprinzenstrasse. W roku 1905 na cześć brata panującego cesarza Wilhelma I otrzymała imię Friedrich-Karlstrstrasse. Po przegranej I wojnie światowej wszystko co cesarskie powoli wychodziło z mody i w 1927 roku nazwano ją Königshütterstrasse, czyli ulica Chorzowska. W 1945 roku przemianowana na „Wandy” ulica nie cieszyła się długo tym imieniem, bo w 1961 roku otrzymała bardziej ideologiczne imię śląskiego socjalisty Jana Kawalca. Po tym jak z mody wyszedł socjalizm, w 1991 roku powrócono do poprzedniej nazwy: ulica Wandy.

Wydawca: Verlag H. Rubin & Co. Dresden-Blasewitz.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.    Pocztówka z własnego archiwum.        28.06.2019