Rokitnica-zdjęcia nowe

Dom Inwalidów-Sanatorium-Dom Dziecka w Rokitnicy.

Jest na Jordana 38 w Rokitnicy pałac jak z bajki. To opuszczony obecnie zespół budynków po Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Ale nie w tym wybudowano go przeznaczeniu.

Pałac to nigdy nie był, gdyż kompleks ten (którego budowę rozpoczęto 1902 roku, a poświęcono 16 czerwca 1904 r.) powstał jako Powiatowy Dom Inwalidów (Kreis-Invalidenhaus). Kosztował pół miliona Marek, a do jego terenu należał także park i kawałek lasu. Zespół budynków o różnych wymiarach i wysokości, na planie nieregularnego krzyża zaprojektowali renomowani architekci z Berlina Emil i Georg Zillmannowie, autorzy również słynnych osiedli robotniczych Giszowiec i Nikiszowiec w Katowicach. Do dyspozycji 130 lokatorów 2- i 4- osobowe pokoje, ponadto odział dla 9-ciu obłożnie chorych. Opiekowały się nimi siostry Boromeuszki. Dla potrzeb tej instytucji powstała również kaplica i budynek gospodarczy. W latach 1910-11 wybudowano tuż obok trzykondygnacyjny, duży Dom Dziecka.

Zdjęcia: Andrzej Dutkiewicz i Łukasz Zawada 2018.

W latach I wojny światowej rezydował tam rezerwowy lazaret w którym wracali do zdrowia ranni niemieccy żołnierze. Na kilku pocztówkach Dom Inwalidów opisany jest jako „Erholungsheim” (Dom wypoczynkowy).

Po II wojnie światowej budynek otrzymał nowe przeznaczenie. Pod auspicjami Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otwarto w nim Dom Dziecka i prewentorium. Już wkrótce bo w 1948 roku wprowadziła się tam nowo utworzona Akademia Lekarska w Bytomiu, przemianowana wkrótce na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach, od 2007 roku Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Opracował:  Andrzej Dutkiewicz.                                                               23.06.2017