Pocztówki Biskupice

Wyburzony hotel Dom Kawalera w Biskupicach.

Ta imponująca budowla stała przy ulicy Ziemskiej w Biskupicach, nieopodal byłego dworca kolejowego i kopalni „Jadwiga”, oraz istniejącej do dziś koksowni o tej samej nazwie.

Padł – jak wiele innych zabytków w okolicy – ofiarą prywatyzacji.

Był to hotel pracowniczy dla zatrudnionych w biskupickich zakładach Borsiga, samotnych, więc najczęściej kawalerów. Tak powstała jego potoczna nazwa „Dom kawalera”.

Jego wybudowany w 1915 roku bliźniak, stoi do dziś, przy nieczynnej kopalni „Ludwik” na ulicy Hagera. Jest siedzibą firmy DEMEX.

Postkarte.

Ten przy ziemskiej miał mniej szczęścia. Zakupiła go osoba prywatna, która nie podjęła koniecznych remontów. W roku 2008 zawaliła się jedna ze ścian budynku, po czym rozebrano go.

W 1904 roku mieszkańcy hotelów robotniczych koncernu Borsiga w Biskupicach płacili za pobyt 2 marki i 40 fenigów miesięcznie. W cenie było łóżko z pościelą. Za śniadania należało dołożyć 20 fenigów. Obiady kosztowały 40, kolacje 30 fenigów. Woda mineralna była po 8 fenigów.

Do dyspozycji robotników była też pralnia i sala bilardowa dla rozrywki.

Obowiązywał surowy zakaz pobytu kobiet.

Przeżył swoje 5 minut w polskim filmie. W 1969 roku na jego tle nakręcono kilka ważnych scen w filmie Kazimierza Kutza o losach górników pod tytułem “Sól ziemi czarnej”.  Reżyser Filip Bajon docenił walory architektoniczne hotelu, umieszczając go w filmie „Magnat” nakręconym w 1987 roku.

To zdjęcie wykonano w pierwszych latach XX stulecia.

Wydawca: Verlag Johann Lukowski, Beuthen O.-S.

Pocztówka jest własnością Filipa Warzechy, któremu serdecznie dziękuję za jej udostępnienie.

Do opisu posłużyła notatka z przedwojennej prasy, którą nadesłał Rafał Tylenda i dla niego serdeczne podziękowania.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                             12.05.24