Pocztówki Zabrze
Zabrzański rynek i targ, obecny pl. Warszawski.
Pocztówka przedstawia dobrze znane nam miejsce, dziś właściwie będące parkingiem. Mowa oczywiście o obecnym placu Warszawskim, który w okresie wydania pocztówki był placem targowym. Targi czwartkowe zostały przeniesione w rejon obecnych placów Warszawskiego i Krakowskiego już w 1875 roku. Jak taki targ wyglądał ukazuje właśnie ta kartka.
W roku 1928 nazwę placu i szkoły zmieniono na Reitzensteinplatz i Reitzensteinschule. Nazwy te nadano na cześć Karla Freiherra von Reitzenstein, który był działaczem na rzecz Niemieckiego Górnego Śląska.
Plakietkę mu poświęconą wmurowano w przednią fasadę szkoły 29.11.1928 a dokonał tego ówczesny nadburmistrz Zabrza Dr. Lukaschek.
Teraz zajmijmy się budynkiem szkoły dla dziewcząt. Otworzono go w 1907 roku i jak widać nie posiadał aż do 1927 roku prawego skrzydła. W czasach wydania pocztówki nosiła imię Gustava Freytaga który był powieściopisarzem i dramaturgiem.
Porównując z dzisiejszym obrazem tego placu na pewno zauważymy brak dwóch narożnych kamienic które obecnie już nie istnieją.
Z czego jeszcze jest znany ten plac? Z rzeźby szczurołapa, która symbolizowała legendarnego grajka. Przysłużył się on tym, że wyprowadził z miasta Hameln gryzonie. Ta legenda powstała przed wiekami i to na jego cześć na placu stanęła właśnie ta rzeźba, nie widać jej jednak na pocztówce. Około 1953 roku rzeźba trafiła do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie i ustawiono ją tam nad stawem. W wydanym w 1972 roku albumie o parku, pod ciekawym tytułem „Oaza pod rudym obłokiem”, znalazło się jego zdjęcie. Zapomniany, stał tam niszczejąc do 1995 roku, kiedy to poddano go renowacji w hucie gdzie powstał, wykonano dwie kopie i jedną z nich wraz z oryginałem zwrócono Zabrzu.
Na koniec jeszcze trzy fotografie, które odnalazłem lata temu w czasopiśmie „Der Oberschlesische Wanderer”, z zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Pochodzą one z 1935 roku i dotyczą targu.
Wydawca: Edmund Janik, Papier und Buchhandlung Hindenburg O.-S.
Opracował Rafał Tylenda. Pocztówka z jego kolekcji. 21.09.2021