Pocztówki Zabrze
Targ Czwartkowy w Zabrze-Hindenburg.
Kolejna pocztówka z widokiem na plac targów czwartkowych, czyli obecny plac Warszawski.
Targi czwartkowe zostały przeniesione w rejon obecnych placów Warszawskiego i Krakowskiego w 1875 roku.
Widoczną z prawej strony szkołę otworzono w 1907 roku, na pocztówce jeszcze bez wybudowanego później w 1927 roku prawego skrzydła.
W roku 1928 nazwę placu i szkoły zmieniono na Reitzensteinplatz i Reitzensteinschule. Nazwy te nadano na cześć Karla Freiherra von Reitzenstein, który był działaczem na rzecz niemieckiego Górnego Śląska.
Targ robił wrażenie swoim rozmiarem.
Widzimy tu także dwie kamienice, które niestety nie dotrwały do obecnych czasów. Jak pisał Pan Andreas Mück ”Tego jednego z prawej narożnego budynku już ja nawet nie pamiętam. Ten z lewej rozebrali na przełomie lat 60/70. Był długo podparty belkami, bez szyb. Można tam było zrobić prawo jazdy.”.
Wprawne oko zauważy jeszcze piękna potrójną latarnię, która ginie w tłumie.
Pora na wyjaśnienie dlaczego sam napis Zabrze (Süd) został przekreślony. Ma to związek ze zmianą nazwy z Zabrze na Hindenburg, która zaczęła obowiązywać 21 Lutego 1915 roku. Zostało to uczynione, by upamiętnić marszałka Paula von Hindenburga, z sukcesami walczącego z wojskami rosyjskimi od początku I wojny światowej. Z tą wojną związana jest także ta pocztówka.
Kartka ta bowiem wysłana 26.10.1915 roku to tak zwany ”Feldpost” czyli poczta polowa. Skierowana została do rodziny Kunze w Altenburgu w Saksonii.
Kartka ta bowiem wysłana 26.10.1915 roku to tak zwany ”Feldpost” czyli poczta polowa. Skierowana została do rodziny Kunze w Altenburgu w Saksonii.
Wydawca: Papierhandlug des Wanderer, Zabrze.
Opracowanie i własność: Rafał Tylenda. 12.12.2021