Pocztówki Zabrze

Restauracja Antona Nimpscha w Starym Zabrzu i jej zagadka.

“Restauration” – czyli ODNOWA, wypocząć, zjeść i odnowić się można było w Starym Zabrzu u Antona Nimpscha. Jego restauracja nosiła adekwatną nazwę „Erholung” – Wypoczynek.

Najstarszą część Zabrza zaczęto nazywać Starym Zabrzem od momentu założenia Małego Zabrza w 1775 roku. W 1905 Małe i Stare Zabrza połączono z Wsią Doroty i obszarem dworskim w jedną gminę wiejską „Zabrze”.

Restauracja „Erholung”.

Postkarte

To zdjęcie wykonano mniej więcej w tym samym czasie. Anton Nimpsch prowadził tą restaurację od grudnia 1899 roku. Ale już co najmniej dwa lata wcześniej starał się sądownie o pozwolenie na wyszynk wina i piwa. Spory z administracją gminy ciągnęły się najmniej do roku 1907. Restauracja mieściła się przy ówczesnej Barackenstraße 2 – późniejsza Wilhelmstraße 26, dziś ul. Jana III Sobieskiego. Tam pod numerem 25 mieszkał Anton Nimpsch, ale z zawodu (jak w książce adresowej) maszynistą lokomotywy. Może zmienił branżę?

Był również właścicielem tego budynku, a mieszkająca tam pani Cecylia Brzosowski z zawodu była barmanką.

Na tych ulicach nie wiele już ze starej zabudowy zostało.

Der Oberschlesische Wanderer

Otwarcie lokalu anonsował Nimpsch w gazecie „Der Oberschlesische Wanderer” (Jg. 72 Nr. 299 – Śląska Biblioteka Cyfrowa) – szanownym Państwu z Zabrza i okolic, zachwalając go jako nowoczesny, z wyborowymi napojami i przednią kuchnią – z wyrazami najwyższego szacunku.

Ta archiwalna pocztówka pochodzi z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, a w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego „Cafe Silesia” w od 14 marca do 5 maja 2019 roku. Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu  zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.                                                  22.06.2023 / 26.11.2023