Pocztówki Zabrze

Restauracja Antona Nimpscha w Starym Zabrzu i jej zagadka.

“Restauration” – czyli ODNOWA, wypocząć, zjeść i odnowić się można było w Starym Zabrzu u Antona Nimpscha. Jego restauracja nosiła adekwatną nazwę „Erholung” – Wypoczynek.

Najstarszą część Zabrza zaczęto nazywać Starym Zabrzem od momentu założenia Małego Zabrza w 1775 roku. W 1905 Małe i Stare Zabrza połączono z Wsią Doroty i obszarem dworskim w jedną gminę wiejską „Zabrze”.

Restauracja „Erholung”.

Kunstanstalt H. Lukowski,

To zdjęcie wykonano mniej więcej w tym samym czasie. Anton Nimpsch prowadził tą restaurację co najmniej od 1897 roku, kiedy to sądownie starał się o pozwolenie na wyszynk wina i piwa. Spory z administracją ciągnęły się najmniej do roku 1907. W książkach adresowych Zabrza nie znalazłem żadnych śladów tej restauracji. Być może stała przy ulicy Torowej, lub jej przedłużenia Jana III Sobieskiego, wcześniej ulicy Wilhelmstraße, Tam pod numerem 25 mieszkał Anton Nimpsch, ale z zawodu był kowalem. Na tych ulicach nie wiele już ze starej zabudowy zostało.

Wydawcą pocztówki był Hermann Lukowski. Który wyprowadził się ok. 1909 roku z Bytomia do Wrocławia, więc przypuszczalnie nie będzie ona starsza od daty przeprowadzki wydawcy.

Wydawca: Kunstanstalt H. Lukowski, Beuthen O.-S.

Ta archiwalna pocztówka pochodzi z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, a w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego „Cafe Silesia” w od 14 marca do 5 maja 2019 roku. Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu  zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.                                                  22.06.2023