Pocztówki Zabrze

Kopalnia Concordia na pocztówce i jej historia do 1945.

W dzisiejszych czasach, trudno doszukać się śladów wielkiego przemysłu w szeroko rozumianym centrum Zabrza. Tam gdzie kiedyś dominowały kominy, szyby kopalniane czy hale przemysłowe, zaszły ogromne zmiany. A co dawniej widział mieszkaniec śródmieścia? To po części pokazuje nam niżej prezentowana pocztówka.

1

2

Kopalnia znajdowała się po obu stronach ulicy Hagera, powyżej ulicy Kasprowicza. Szyby i zakład przeróbczy z lewej strony ulicy.

Kopalnia „Concordia”, drugi najstarszy zakład wydobywczy na terenie Zabrza, zaraz obok królewskiej kopalni królowa Luiza (Königin Luise Grube). Była ona własnością jakże zasłużonej dla naszego miasta rodziny Donnersmarck. Jej budowę rozpoczęto już w roku 1841, gdy nowo powstała kopalnia przejęła pola wydobywcze zakładu „Amalia, który działał już w 1801 roku. Gdy rozpoczęto drążenie pierwszych szybów o pobliskiej hucie i koksowni nie było jeszcze mowy. Dwa główne szyby wydobywcze widoczne na pocztówce to Concordia (575m) oraz Julia (255m). Na obszarze o powierzchni 10 km² działały jeszcze szyby: Schmidt (141m), Wetter (87m), Karl (67 m), Guido (30 m), Grenz (33 m), Michael (60 m), Rodon (60 m), i ostatni West (220 m). Największe wydobycie osiągnięto w roku 1906 i osiągnęło 1 186 080 ton. W tamtych czasach należała do najgłębszych kopalń na Górnym Śląsku.

Od 1926 roku kopalnia Concordia należała do koncernu „Vereinigte Oberschlesische Hüttenwerke Aktiengesellschaft” czyli „Oberhütten”. Kopalnia wydobywała przede wszystkim węgiel koksujący na potrzeby pobliskiej huty i koksowni i innych przedsiębiorstw koncernu. W 1932 wydzierżawiono ją gwarectwu Castellengo-Abwehr, które przejęło zakład na własność 1 stycznia 1938 roku. Po około stu latach wydobycia, zasoby węgla zaczęły się wyczerpywać. Nadzieją na dalsze funkcjonowanie było pole górnicze Belfort. Gdzie wybudowano szyb „West” czyli obecny „Maciej”. Niestety pokłady węgla nie były takie jakich się spodziewano. Pod koniec wojny kopalnia uległa zalaniu, a część dokumentacji została zniszczona. Władzom polskim kopalnia została przekazana 16 kwietnia 1945 roku. Lecz czasy powojenne to już temat na osobną historię…

Wydawca: Max Czech, Buch-u Papierhdlg.,Hindenburg O-S.

Autor: Piotr Herszowski.         Pocztówka z jego kolekcji.                  15.11.2024.