Pocztówki Zabrze

Kamienice Czeppana i co było przed Pod Gronem?

Ulica Dworcowa w pierwszych latach 20 stulecia. Jedna z tych które nie zmieniły nigdy swej nazwy, nawet po 1945 roku.

Była ulicą ekskluzywną, mieszkały przy niej wielu ludzi wykształconych, prowadząc tam swe kancelarie, lub przyjmując pacjentów.

Lewa tutaj strona ulicy nie zmieniła się do dzisiaj, natomiast za dominującą z prawej kamienicy kupca Wilhelma Czeppana (1874–1941) , w 1911 roku stanęła następna (tam gdzie widać drzewa). Wilhelm wybudował ją wraz ze swoim bratem  Maxem (1876–1935). Jej front widoczny jest od strony Placu Dworcowego i w czasach PRL-u znana była z tego że na jej parterze znajdowała się dobra restauracja o nazwie „Polonia”. Przed 1945 rokiem była tam siedziba siedziba założonego w 1856 we Wrocławiu i przejętego w 1917 przez Deutsche Bank – Schlesischer Bankverein (Śląskiego Związku Bankowego) oraz cukiernia i kawiarnia Richarda Pürschela. Budynek można zobaczyć na tej bardzo wyraźnej pocztówce.

Postkarte

Wilhelm Czeppan specjalizował się w handlu towarami kolonialnymi, delikatesami i płynnym dwutlenkiem węgla. Był również aktywnym członkiem gminy kościelnej. W Zabrzu prowadził dwa sklepy, przy ul. 3 Maja i Wolności.

Dziś reklama na starej kamienicy przykrył wysoki budynek banku (dzisiaj PKO, przedtem Miejska Kasa Oszczędności w Hindenburg O.-S.), jeden z elementów Placu Wolności.

Naprzeciwko, tam gdzie o wiele później była kawiarnia „Pod Gronem”, widoczny jest słabo szyld „Restaurant zur Glocke” (Restauracja pod Dzwonem). Kamienicę wybudowano w roku 1899, a na miejscu restauracji, w 1908 roku, handlująca winem firma H. Sedlaczek GmbH z Tarnowskich Gór, otwarła winiarnię.

Po wojnie jakiś czas działała tam jadłodajnia braci Jakubowskch, a w 1949 roku przejęła ją spółdzielnia „Społem”.

W tym lokalu, w 1958 roku, pierwszych gości przyjęła otwarta przez Zabrzańskie Zakłady Gastronomiczne, legendarna kawiarnia „Pod Gronem” i tak było aż do 2004 roku, gdy zamknięto ją z powodu braku gości. W tym miejscu działały więc co najmniej cztery lokale.

Na znaczku jest pieczęć z wagonu pocztowego relacji Wrocław – Oświęcim.

Wydawca: Verlag von M. Czech, Zabrze.

Pocztówka jest własnością Filipa Warzechy, któremu serdecznie dziękuję za jej udostępnienie.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                               17.07.2024