Pocztówki Zabrze

Huta Donnersmarcka i co dziś pozostało na 4 obrazkach.

Wszystkie miejsca ukazane na tej pocztówce związane są z Donnersmarckhütte po 1945 roku nazwaną Hutą „Zabrze”.

1

Kunst-Verlag E. Burgfels Beuthen

Największe zdjęcie przedstawia najstarszy park w mieście, który dawniej jak i dzisiaj nazywany jest parkiem hutniczym. Zajmował on powierzchnię około 170 tysięcy metrów kwadratowych, a powstał w roku 1885. Jego twórcą i długoletnim opiekunem był ogrodnik Valentin Kawalle. Była tam muszla koncertowa, budki dla dzikiego ptactwa, ozdobne latarnie. Było też źródełko z wodą pitną w postaci obelisku z siedzącym neptunem.

2

Obok mamy kasyno huty, czyli dzisiejszy Teatr „Nowy” który znajduje się tam od 1959 roku. Uroczyste otwarcie kasyna dla robotników i urzędników huty „Donnersmarck” odbyło się w 1901 roku. Oprócz restauracji, biblioteki i pokoi gościnnych była tam okazała sala teatralna i koncertowa

3

Na dole po lewej widoczny budynek dyrekcji huty, zbudowany w 1907 roku, według projektu Arnolda Hartmanna. Obecnie jest to ratusz.

4

Na ostatnim obrazku jest sama Huta. Może to być zaskoczeniem, ale „Huta Zabrze”, choć bardzo pomniejszona, działa do dzisiaj.

Demontaż większości zakładu rozpoczął się już w 1999 roku. W 2003 roku, na miejscu największych hal, otwarto centrum handlowe „Platan”.

Ta fotografia użyta na pocztówce ciekawa jest ze względu na pozujące na niej dzieci.

5

Posiadam jeszcze inną, wydaną w tej samej serii pocztówkę i niebawem obiecuję ją przedstawić na łamach strony Historia – Zabrza.

                           Tymczasem wszystkich czytelnikom chciałbym życzyć Wesołych Świąt Wielkanocnych!

                                                                       Rafał Tylenda.

Wydawca: Kunst-Verlag E. Burgfels Beuthen O.S.                                              Wysłana w 1927 roku.

Opracował  Rafał Tylenda.                   Pocztówka z jego kolekcji.                                                  9 kwiecień 2023 roku.