Pocztówki Zabrze

Dworzec kolejowy w Zabrzu w 1899 r.

Na tej kolorowanej pocztówce zobaczymy pierwszy dworzec kolejowy w Zabrzu, a zdjęcie wykonano w 1899 roku.

Nieistniejący już pierwszy budynek dworca powstał w 1845 roku wraz z oddaniem przebiegającej przez Zabrze linii kolejowej. Gotowy był już latem tego roku, a otwarcie nastąpiło 1 października, regularna eksploatacja trwała od 14 października. Pierwotny budynek posiadał dwie kondygnacje i poddasze, wybudowano go z ceramicznej cegły. Konstrukcja dachu oraz poddasze były drewniane. Z biegiem czasu dworzec powiększano dobudowując do niego kolejne budynki.

W początkowym okresie zadaszenia na peronach nie istniały, nie było również przejścia podziemnego. Dworzec posiadał pierwotnie dwa perony, jeden przylegający do budynku i drugi między torami 1 i 2.

Więcej o starym dworcu i i zdjęcia jest tutaj (o nowym też).

Zabrze Bahnhof

Postkarte.

W roku 1964 po 119 latach służby dworzec ten, wybudowany jeszcze w szczerym polu kończy swój żywot. Ale nie znika bez śladu. Ten, który mamy dzisiaj jest po części zmodernizowanym starym dworcem. 9 września 1967 roku miało miejsce oddanie nowego budynku dworca a tu są zdjęcia wykonane wkrótce potem w środku i przed budynkiem.

Ta pocztówka jest jednak interesująca również z innego powodu. Joachim Walenzyk, który zawsze chętnie tłumaczy korespondencję z moich pocztówek pomógł i tym razem.

Drogi Karlu,
wyładowano nas w Krakowie a obecnie znajdujemy się 100 km w głębi południowej Rosji. Pogoda jest deszczowa, burzliwa i jest też bardzo zimno. Z powodu złego stanu dróg transport jest bardzo uciążliwy. Nadzieja i odwaga jest wśród nas. Nieprzyjaciel ma 12 korpusów my 6 i Austriacy 6. Każdego może dnia może paść rozstrzygnięcie bitwy. Moc pozdrowień dla rodziców twój Willy.
Pocztówka adresowana jest do kupca Karla w mieście Gera (Turyngia).

Dziękuje Joachimowi Walenzykowi oraz Andrzejowi Dutkiewiczowi. Jednemu za tłumaczenie drugiemu za świetne opracowanie historii dworca.

Pocztówkę wysłano 1 października 1914 roku, w pierwszych miesiącach trwania I wojny światowej.

Wydawcy nie podano.

Opracował:  Rafał Tylenda.    Pocztówka z jego kolekcji.          15.10.2021.