Pocztówki Zabrze

Szpital przy ul. M. Skłodowskiej, imieniem cesarzowej Niemiec.

Wybrałem tę pocztówkę do następnego artykuły nie kierując się obiektem, a bardziej jego otoczeniem. Na początek, jednak wspomnę o historii.
„Auguste-Viktoria-Krankenhaus” – to ładne imię ostatniej cesarzowej Niemiec (1858-1921) otrzymał ten 27.08.1910 r. poświęcony szpital przy ulicy obecnie Marii Skłodowskiej-Curie. Cesarzowa Augusta Victoria zajmowała się działalnością charytatywną na rzecz najbiedniejszych rodzin i ich dzieci, była fundatorką kościołów i szpitali. Wiele z nich pod jej imieniem funkcjonuje do dziś.

Nasz szpital wybudowano z cegieł wytworzonych w stojącej niedaleko cegielni. Widoczna na budynku data 1907, to rok zakupienia ziemi pod budowę. Ale korzenie szpitala sięgają 19 wieku, kiedy to gminy Stare-Zabrze, Małe-Zabrze i Dorota w 1898 roku postawiły tam barak szpitalny dla ofiar panującej wówczas na Górnym Śląsku cholery. Jeszcze wcześniej była tam kościelna placówka opieki nad ubogimi. Od 1922 roku był to szpital miejski, obecnie Szpital Specjalistyczny w Zabrzu.
Wracając do tematu otoczenia, w momencie wykonania fotografii w koło szpitala było po prostu pusto. Wydawca pocztówki, by ją uatrakcyjnić, postanowił zlecić retusz w postaci domalowania zieleni. Bujne lasy za szpitalem, czy młode drzewka, to tylko wyobraźnia i efekt ingerencji.

1

2

Wydawca: Dagobert Kaiser, Zabrze.

Takie praktyki nie były nowością w świecie przedwojennych pocztówek, bo wykonywano je dość często w większym lub mniejszym stopniu. Sama pocztówka wysłana została dopiero w 1917, mimo że wydano już jeszcze przed 1915 rokiem.

Na koniec dodam, że wizerunek szpitala na tej pocztówce może być jednym z wcześniejszych wykonanym zaraz po zakończeniu budowy. Świadczy o tym nie tylko domalowana roślinność, ale też brak, chociażby widocznego ogrodzenia, czy willi dyrektora, która widoczna jest na nowszych ujęciach.

Willa widoczna jest na tej pocztówce, w obiegu w 1920 roku, z zestawem znaczków z okresu Powstań Śląskich.

3

4

Wydawca: Naumann Stadtbuch Druckerei Gleiwitz.

Opracował: Rafał Tylenda.       Pocztówki z jego kolekcji.       20.08.24.