Pocztówki Zabrze
Stuletni wizerunek ul. Wolności na pocztówce z plebiscytową pieczątką.
Nie na pierwszy rzut oka rozpoznamy tu ulicę Wolności, wtedy Kronprinzenstraße. Tam gdzie koło pieczęci z datą nadania 18.10.1910 r. zahacza o kamienicę z wieżyczką, wejdziemy na ulicę Księdza Józefa Wajdy (1894-1923). Był duchownym rzymskokatolickim, polskim działaczem społecznym i narodowym na Górnym Śląsku, posłem do parlamentu Rzeszy oraz do pruskiego Landtagu.
Od 1904 do 1945 roku ulica upamiętniała hrabiego Friedricha Wilhelma von Reden (1752-1815), wielkiego orędownika i organizatora górnictwa na Górnym Śląsku. Dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a później ministra w rządzie pruskim. Inicjatora budowy Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, znanej dziś pod marketingową nazwą „Sztolnia Królowa Luiza”.
Również stojąca przy tej ulicy szkoła numer 13 nosiła wcześniej jego imię. O jej otwarciu i archiwalne zdjęcie pod tym linkiem na stronie.
Mylący w identyfikacji tego miejsca może być nie istniejący już parkan z lewej strony kadru.
Pocztówkę wydano między 1915 a 1921 rokiem. Nie została wysłana ani wypisana, a znaczek przyklejono tam najprawdopodobniej na pamiątkę, lub jako ciekawostkę filatelistyczną. Znajdują się na nim napisy w językach polskim, niemieckim i francuskim.
Wydała go „Commission Interalliée de Gouverment et de Plébiscite de Haute Silésie” – Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku, działająca od 11 lutego 1920 do 10 lipca 1922, powołana na mocy 88 art. traktatu wersalskiego i umowy francusko-niemieckiej z dnia 9 stycznia 1920 w celu przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku. Słabiej widoczna granatowa pieczęć na awersie jest pieczęcią tej komisji.
Pocztówkę wydano aż w Dreźnie przez Graphische Verlags-Anstalt G.m.b.H., Dresden-Blasewitz, która do 1919 roku działał we Wrocławiu jako Graphische Verlags-Anstalt G.m.b.H., Breslau.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. Pocztówka z własnej kolekcji. 03.11.2024