Pocztówki Zabrze

Gdy nie było pl.Wolności – sklepy i hotele.

Jak na przestrzeni lat zmieniało się ścisłe centrum Zabrza możemy zobaczyć na przedstawionej pocztówce. Została ona nadana 6 listopada 1927 roku z ówczesnego Gleiwitz. Przedstawia okolice dzisiejszego placu Wolności. Do dzisiejszych czasów niewiele z tamtej zabudowy przetrwało.

1

2

Z prawej strony za słupem ogłoszeniowym widać budynek hotelu Shüllera. Jest to najstarszy hotel w naszym mieście, a pierwsze o nim wzmianki pochodzą z 1825 roku. W 1863 jego właścicielem został wspomniany Salomon Schüller. Tuż po zakończeniu I wojny światowej budynek hotelu został sprzedany gminie Hindenburg. Ostatecznie zamknięto go rok później i wyburzono w roku 1931, co pewnie miało związek z planowaną budową Peter Paul Platz (plac Wolności).

Z lewej strony kadru widzimy nieistniejącą zabudowę Kronprinzenstrasse (ul. Wolności). Dziś stoi w tym miejscu budynek dawnego SUPERSAMU, z przylegającym skwerem i „okrąglakiem”. Między dwoma budynkami pierwszego planu zaczyna się ulica Powstańców Śląskich, w stronę Teatru Nowego.

Jak wyglądało to 20 lat po wojnie zobaczyć można tutaj.

W widocznej kamienicy swój Kaufhaus prowadził Anton Januschowski. Można tam było kupić różnego rodzaju sprzęty domowe i kuchenny oraz szkło, porcelanę, wyroby skórzane.

3

Tuż obok Eugen Herzka sprzedawał po niskich cenach ostatnie partie towarów z magazynów i fabryk, czyli resztki. Chodziło o materiały tekstylne, firany i bieliznę.

Jego żoną była Gertrud Wienskowitz, czyli córka budowniczego obu kamienic gdzie sklep prowadzili Herzka i Januschowski. Zabudowa ta została wyburzona w roku 1945.

4

Tania oferta na koniec kwartału.

5

Wyprzedaż sezonowa.

6

….w domu Benno Wienskowitza.

I w środku kadru, drugi najstarszy hotel w Zabrzu. Pierwsze informacje o mieszczącym się w tym miejscu dobytku pochodzą z 1866 roku. Mowa tu o hotelu Kochmana. Budynek ten również ucierpiał w styczniu 1945 roku. choć miał więcej szczęścia i w mocno zmienionej formie służy mieszkańcom do dziś, pełniąc funkcje urzędu miejskiego. Na przystanku tramwajowym pod tym byłym hotelem, stoi wąskotorowy tramwaj elektryczny typu Walker. Były to pierwsze elektryczne tramwaje wąskotorowe, które jeździł po Zabrzu. Pochodziły z fabryki Hofmann we Wrocławiu, ale ich silniki i wyposażenie elektryczne importowano z wytwórni V. Walker z Ohio w USA. Tramwaje zatrzymują się tam i dziś.

Wydawca: J.G. Sklorz, Beuthen, O.-S.

Opracowanie i własność: Piotr Herszowski.                                  24.11.2025