Pocztówki Włodzimierza Wysockiego.
Elektrownia w Zaborzu na starych pocztówkach.
Trzy dni przed wigilią 1897 roku popłynął pierwszy prąd z wybudowanej przez znaną do dziś niemiecką firmą AEG elektrowni na Zaborzu.
(AEG – Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft / Powszechne Towarzystwo Elektryczne).
Pocztówka w obiegu w 1922 roku.
Wybudowano ją w sąsiedztwie szybów ruchu zachodniego kopalni „Królowa Luiza”, późniejszej kopalni „Zabrze”. Posiadała pięć imponującej wielkości kominów i trzy agregaty o mocy 280 kW każdy. Jeden z kominów miał 100 m wysokości i 6 m średnicy.
W obiegu w 1930r.
Dzisiaj jest to najstarsza elektrownia na Górnym Śląsku i w całej Polsce.
Przed uruchomieniem zakładu podpisano mowę między AEG, a gminą Klein-Zabrze, która pozwała towarzystwu na okres 50 lat korzystać ze wszystkich ulic i placów do prowadzenia i układania kabli elektrycznych do celów publicznych i prywatnych.
Pocztówka wydana po II wojnie.
Dzięki tej inwestycji kursujący od 1894 roku przez Zabrze tramwaj konny wymieniono na elektryczny. Odpowiednią umowę podpisano już w 1896 roku. Do zasilania trakcji prądem stałym (600 V) zainstalowano specjalny generator.
Na rewersie znajduje opis techniczny kotła, którego pocztówka jest reklamą. W tytule na awersie odczytamy „Gliwice”, gdyż tam znajdowała się siedziba zarządu elektrowni.
W 1900 roku Elektrownia w Zabrzu została przejęta przez spółkę Schlesische Elektrizitäts und Gas Aktien Gesellschaft z Wrocławia, której akcjonariuszem była spółka AEG.
Ta wrocławska spółka utworzyła w Gliwicach „Oberschlesischen Elektrizitätswerke” (Górnośląskie Zakłady Elektryczne) i przekazała elektrownię tej firmie.
W obiegu w 1931r.
Nowy właściciel reagując na zwiększone zapotrzebowanie na energię Zabrza i także okolicznych gmin, przystąpił do rozbudowy zakładu. W 1913 roku podpisano umowę o zasilaniu w energię powiatu toszeckiego. W kilka lat później ilość produkowanego prądu wzrosła dziesięciokrotnie.
W 1906 roku zamontowano tam pierwsze turbiny parowe. Moc elektrowni wzrosła do 1300 KW.
W 1909 roku planowano wydać na dalszą rozbudowę dwa i pół miliona marek.
W 1937 moc produkcyjna elektrowni wynosiła 114 MW.
W 1942 produkowano 176 MW i była to najwyższa moc w historii zakładu.
Właściwie nie jest to pocztówka lecz zdjęcie z Atelier Maron. Zabrze A. To burzliwy rok 1919. Kryje się za nim wielka historia. Widać tu umundurowanych ochotników Wolnego Korpusu Wilfrieda von Loewenfeld z III Brygady Marynarki w Kiloni przy pracy na terenie elektrowni. O działalności i zaskakujących środkach jakich użyła Marine-Brigade von Loewenfeld Zabrzu przeczytać można w tym ilustrowanym zdjęciami artykule. „FREIKORPS III MARINE-BRIGADE VON LOEWENFELD W ZABRZU”.
Pod koniec II w.ś. dużą część pracowników ewakuowano w głąb Rzeszy. Pozostali utrzymywali elektrownię w ruchu. Po przejęciu w styczniu 1945 r. zakładu przez Armię Czerwoną, został on rozkradziony i zniszczony. Zaczął się okres jej żmudnej odbudowy.
Wszystkie te archiwalne pocztówki pochodzą z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.
Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.
Andrzej Dutkiewicz.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 10.03.2020
Źródła:
https://books.google.pl/books?id=wNF_BwAAQBAJ&pg=PA54&lpg=PA54&dq=zaborze+kraftwerk&source=bl&ots=__Kze7l4va&sig=ACfU3U11LEfqm4_-mdN03KsxpSewEeN_1A&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwiisre2r4noAhXP3KQKHe0YDJ4Q6AEwA3oECAgQAQ#v=onepage&q=zaborze%20kraftwerk&f=false
/https://www.worldenergy.org/assets/images/imported/2014/12/Energy_Sector_of_the_world_and_Poland_EN.pdf
http://aplus.historia-zabrza.pl/zabrzanskie_zaklady_elektrownia.html
Fragment pracy licencjackiej Izabeli Latos. http://aplus.historia-zabrza.pl/zabrze%20elektrownia%20zabrze.html
Polskojęzyczna prasa regionalna za którą serdecznie dziękuję Rafałowi Tylendzie.
Klicke hier, um Ihren eigenen Text einzufügen