Borsigwerk 5

W 1929 górnośląski Borsigwerk koło Biskupic obchodził swe 75-cio lecie. Z tej okazji wydano książkę “75 Jahre Borsigwerk” omawiającą i ilustrującą wieloma zdjęciami historię tej części koncernu. Obok portretów trzech pokoleń rodziny Borsig, zobaczyć i przeczytać można tu dzieje wszystkich kopalń, huty i koksowni należących do biskupickiego Borsigwerku. Zapraszam do obejrzenia najciekawszych fotografii z opisami.

75 lat Borsigwerku 5. Huta. Straż Pożarna

Das Hüttenwerk. Feuerwehr

Zamknięta w 1932 roku huta była chyba największą chlubą biskupickiego Borsigwerku, gdyż w tej wydanej w 1929 roku książce poświęcono jej najwięcej miejsca i fotografii.

Huta posiadała siedem wydziałów produkcyjnych:

Wielkie piece z odlewnią.

Stalownia z odlewnią.

Walcownia blach grubych, średnich i cienkich.

Walcownia rur i budowa zbiorników.

Walcownia łańcuchów.

Młotownia (kuźnia).

Warsztat mechaniczny.

Również osiem wydziałów pomocniczych i sześć ubocznych.

Tabela zatrudnienia

Tabela zatrudnienia w hucie w latach 1868 -1928.

Wielkie piece z odlewnią.

W momencie wydania tej publikacji wydział wielkich pieców był już zamknięty. Być może aż do likwidacji huty nie wznowiono już na nim produkcji.

Składał się z trzech wielkich pieców produkujących dziennie 100 ton surówki martenowskiej, odlewniczej, hematytowej i zwierciadlistej (stop manganu, żelaza i węgla) w sumie.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć zakładu i szerokiego asortymentu jego produktów dla m. in kolei i przemysłu okrętowego. Jest również straż pożarna.

Ćwiczenia zakładowej straży pożarnej.

Załoga przed remizą

Drabina mechaniczna i karetka.

Sikawka samochodowa.