Zdjęcia powojenne-Biskupice

Plac przed kościołem WNMP w Biskupicach i szyb Pułaski.

Na pierwszy rzut oka zwykłe zdjęcie komunijne, jakich wykonano tysiące. Plac przed kościołem WNMP w Biskupicach lata 60-te XX w. Jednak gdy przyjrzymy się dokładnie widać na nim o wiele więcej.

Plac przed kościołem WNMP i szyb Pułaski.

Tuż nad głowami chłopców widać zarys rzeźby biskupickiej Piety. Posąg ufundował tamtejszy rzeźnik i restaurator Herman Hachulski, który swój lokal posiadał przy ul.Bytomskiej 109.W testamencie przekazał 4 tyś marek na kościół i 2 tyś na w/w rzeźbę. Pietę zaprojektował i wykonał wGliwickiej Odlewni Żeliwa (Gleiwitzer Kunstguss) Peter Lipp. Drugim obiektem który widoczny jest na zdjęciu, a zarazem przypomina nam o przemysłowym charakterze Biskupic jest zarys szybu Pułaski -(Arnold Schacht) należącego do kop. Pstrowski (Hedwigwunsch).

To właśnie w tym szybie w roku 1902 jako pierwszym w tej części Górnego Śląska zastosowano podsadzkę płynną. Potrzebny do niej piasek wydobywano w okolicach Bytomki . Nie trwało to jednak długo, złoża szybko wyczerpano. Nowe urządzenia podsadzkowe w tym most zsypowy ulokowano przy szybie materiałowym Wojciech (Holzschacht). Piasek dowożono koleją aż z Przezchlebia. Jako ciekawostkę można dodać ze szyb Pułaski wydobywał też kamień, transportowany kolejką na małe zwałowisko. Później hałdę przejęła kop. Zabrze która powiększyła ją do rozmiarów widocznych do dziś. W roku 1946 szyb Pułaski przeszedł spore zmiany. Został pogłębiony do 496m. Wybudowano nową wieże i maszynę wyciągową typu asynchronicznego (na prąd zmienny) oraz nowe wentylatory. Odbywało się tam również wydobycie miedzy poziomami 324-208. Urobek transportowano jednak kolejką podziemną do szybu Władysław płd. (Albertschacht), ponieważ szyb Pułaski posiadał jedynie klatkę dwupiętrową na jeden wóz. Zmierzch szybu nadszedł w latach 80-tych,odbywały się tam tylko prace konserwatorskie. Likwidacja całkowita nastąpiła ok.1995r.

Wejście do szybu Pułaski obecnie.

Szyb zasypano i przykryto deklem. Obecnie po rekultywacji terenów wokół Bytomki po szybie nie ma już śladu. My znaleźliśmy jego dekiel…rośnie przy nim małe drzewko.Szyb Pułaski zobaczysz tez tu: https://www.youtube.com/watch?v=dTG74w_BGPY (od 14.03)
Wejście do szybu obecnie.  Zdjęcie: Piotr Herszowski.

Opracował: Piotr Herszowski. Zdjęcie z archiwum autora. 12.06.2017
Źródła: „Od Amalii do Pstrowskiego” KWK „Pstrowki” 1994.
​ Relacja Joachima Herszowskiego.
http://warszawa.naszemiasto.pl/archiwum/biskupice-tajemnice-piety,1650154,art,t,id,tm.html