Pocztówki Makoszowy Makoschau

Koksownia Makoszowy na fotografii Maxa Steckla.

Koksownię w Makoszowach wybudowano przy nowo uruchomionej w 1906 roku kopalni o dziwnej nazwie „Zero”, nazwanej potem „Delbrück”, a od 1945 roku „Makoszowy”.

Pierwszy koks uzyskano w 1908 roku, ostatni w 2002.

Kokerei Delbrück (Dellbrück).

Max Steckel.

Tym którzy wciąż żałują likwidacji zabrzańskich koksowni (a było ich kilka), przypomnę że stało się to w dużej mierze na skutek nacisku regularnie zatruwanych mieszkańców Zabrza. Chyba nie doświadczyli ich „zapachu” i tego że sadza która „mazała się na oku” zabrzan wówczas, miała wielkość ziarenek ryżu.

O wadach wrodzonych rodzących się tu dzieci i najbardziej zatrutym regionem w Europie, przeczytać można tutaj, w artykule o zamknięciu koksowni „ Concordia” na skutek protestów mieszkańców. Link….

Na zdjęciu widać wieżę gaśniczą.

Historię koksowni przeczytać można tutaj. Link …

100 letnia pocztówka z kopalnią i koksownią .

Foto i link…..

Autorem i wydawcą zdjęcia jest nadworny fotograf księcia pszczyńskiego Max Steckel.

Max Steckel wykonał w okresie międzywojennym serię zdjęć które złożyły się na górniczy album zatytułowany „Czarne Diamenty”, wydany w dwóch językach po obu stronach granicy. Znalazło się w nim też wiele ujęć z Zabrza, wówczas Hindenburg O.S. Miał u nas również krótko swoje atelier, zamknął je w 1936 roku. Tą pocztówkę wydał właśnie w tym „zabrzańskim” okresie, o czym świadczy opis na odwrocie w środku (Oryginalne zdjęcie wydawnictwa Max Steckel , Hindenburg O.S).

Opracowanie i własność: Andrzej Dutkiewicz.                                                       21.04.2024