Borsigwerk 4

W 1929 górnośląski Borsigwerk koło Biskupic obchodził swe 75-cio lecie. Z tej okazji wydano książkę “75 Jahre Borsigwerk” omawiającą i ilustrującą wieloma zdjęciami historię tej części koncernu. Obok portretów trzech pokoleń rodziny Borsig, zobaczyć i przeczytać można tu dzieje wszystkich kopalń, huty i koksowni należących do biskupickiego Borsigwerku. Zapraszam do obejrzenia najciekawszych fotografii z opisami.

75 lat Borsigwerku 4. Koksownia Jadwiga.

Kokerei

Koksownię (nazwaną później Jadwiga) w węgiel zaopatrywała stojąca tuż obok kopalnia „Hedwigswunsch”. Po wydobyciu węgiel był automatycznie ważony i na stalowych taśmach dostarczany do młyna.

Trzy baterie koksownicze do produkcji koksu wielkopiecowego.

Następnie wsypywany do kilku, w zależność od rodzaju węgla bunkrów nad mieszalnią. Ponownie mielony i mieszany taśmami gumowymi dostarczano go do bunkra przy baterii koksowniczej. Z powodu słabej spiekalności górnośląski węgiel był w komorach piecowych maszynowo ubijany. Po 32-36- godzinach wypalania bez dostępu powietrza koks wypychano z pieca i gaszono wodą. ​

Bateria koksownicza do produkcji koksu opałowego.

Wszystkie cztery baterie składały się ze 186 opalanych gazem koksowniczym komór (1929r). Przy pełnej produkcji z 900-1000 ton węgla wytwarzano dziennie ok. 700-750 ton koksu.

Wydział produktów węglopochodnych.

Przy produkcji koksu uzyskuje się produkty uboczne takie jak: gaz koksowniczy, smoła, amoniak, benzol i naftalen. ​

Zakład produkcji materiałów węglopochodnych.

Zakład produkcji materiałów węglopochodnych. a

Zakład produkcji materiałów węglopochodnych. b