Pocztówki Zaborze

Zabrze 100 lat temu na ręcznie malowanym planie w języku polskim.

To jedna z nielicznych pocztówek na których druga strona jest ciekawsza od zdjęcia.

Przedstawia kopalnię „Królowa Luiza Zachód” (Kopalnia Zabrze) w pierwszych latach XX stulecia. Te trzy szyby to Krug, Schönaich i Carnall. Ten ostatni jest obecnie częścią „Skansenu Górniczego”.

Ta pocztówka została jednak odręcznie spolszczona i na awersie dopisano „Górny Śląsk” (G. Śl), oraz „Jama Lujzowa”, co można przetłumaczyć jako „Kopalnia Luiza”.

Königin Luise Grube.

Ale najciekawsze jest na odwrocie!

Ręczne namalowany plan Zabrza po 1922 roku, czyli już miasta Hindenburg. Plan kompletnie w języku polskim, z wieloma oryginalnymi spolszczeniami, jak np: kopalnia „Ludwigsglück jako Ludwikówka, lejarnia rorów. Dowiemy się również gdzie w Zabrzu był Lubczów.

Na planie zaznaczono wszystkie najważniejsze przemysłowe i inne obiekty w naszym mieście 100 lat temu.

Zabórz i Zaborze.

Ta archiwalna pocztówka pochodzi z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego „Cafe Silesia” w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.

Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.                                     06.07.2023