Katastrofy Górnicze

Dwa wypadki na kop. Królowa Luiza w 1898 r.

W 1898 roku na kopalniach „Królowa Luiza” w Zaborzu i „Guido w Zabrzu wydarzyły się dwie katastrofy górnicze.

„Dziennik Śląski” 20 Stycznia 1898

„Dziennik Śląski” 23 Stycznia 1898

16 Stycznia 1898 przed południem w szybie Carnall kopalni Królowa Luiza (Ludwika) wybucha groźny pożar. Wieczorem tego dnia zapada więc decyzja, by pożar zatamować, gdyż jego rozmiar sprawił, że gaszenie go było już niemożliwe. W poniedziałek rano pożar przedostaje się przez tamy do pokładu Heinitza gdzie na porannej zmianie pracuje już około 50 górników. Większa ich część zdołała uciec, ośmiu górników niestety ponosi śmierć w wyniku zaczadzenia. Jak donosi gazeta ”Dziennik Śląski” sześciu innym górnikom zdołano przywrócić przytomność dzięki czemu zostali uratowani. Ta sama gazeta informuje również o tym, że trzy szyby wykładane były drewnem, przez co uległy zniszczeniu. „Dziennik Śląski” pisze również kilka słów o akcji ratunkowej i o tym, że na czele tej akcji znajdują się wyżsi urzędnicy górniczy. W gaszeniu pożaru pomagała również straż pożarna a do kopalni zjechał główny lekarz wraz z kilkoma asystentami.

Kopalnia Królowa Luiza – Zachód ok. 1900 roku.

Inna gazeta Dziennik Robotniczy w pierwszym komunikacie o katastrofie podaje błędną informację. Zostaje ona sprostowana w następnym numerze.

“Dziennik Robotniczy” 22 Stycznia 1898

“Dziennik Robotniczy” 29 Stycznia 1898

Pogrzeb ofiar odbył się w sobotę 22 stycznia z honorami górniczymi. Czterech górników spoczęło na cmentarzu w Zaborzu. Kolejna trójka ofiar pochowana została w Starym Zabrzu. Ostatnia ofiara w Przyszowicach.

Ofiary:
Jan Bąk
Franciszek Piła
Szczepan Biegański
Franciszek Grzesiak
Paweł Cipa
Teodor Badura
Franciszek Galwas
Jan Roter

W tym samym roku w październiku dochodzi do drugiej katastrofy. Dziennik Śląski z 20 października informuje o wypadku na kopalni Guido (pole południowe kop. Królowa Luiza). Dochodzi tam do zawalenia filaru, który przesypuje czterech górników. Po trwającej kilka godzin akcji ratunkowej udaje się uratować jedną ofiarę, choć ta jest pokaleczona że zostaje przeniesiona do szpitala. Dalszą akcję utrudnia wciąż zapadające się osuwisko.

“Dziennik Śląski” 20 Października 1898

W środę rano udaje dostać się na miejsce wypadku. Ofiary śmiertelne to hajer Król z Doroty i hajer Szalasta z Bełka. Ciężko ranny zostaje hajer Mika. Tego samego dnia ma miejsce kolejny wypadek. Na tym samym polu przy innym filarze zostaje zasypany hajer Górnik, który ponosi śmierć na miejscu.

“Dziennik Śląski” 21 Października 1898

Ofiary:

Hajer Król

Hajer Szalasta

Hajer Górnik

Kopalnia “Guido”.

Autor: Rafał Tylenda.             Pocztówki z kolekcji Andrzeja Dutkiewicza.      02.09.2021

Źródła:

https://sbc.org.pl/dlibra/publication/275284?language=pl – dziennik śląski

https://sbc.org.pl/dlibra/publication/97565#structure – gazeta robotnicza