Pocztówki Zabrze
Pocztówka z najstarszą hutą w Zabrzu z 1899 roku i 3 słowa korespondencji.
Pocztówka z najstarszą hutą w Zabrzu z 1899 roku i 3 słowa korespondencji.
Huta Donnersmarcków to jeden z najczęstszych motywów zabrzańskich pocztówek. Ta jest jedną z najstarszych i pochodzi z końca 19 stulecia. Wysłano ją w marcu 1899 roku do Berlina i widnieje na niej pieczęć poczty kolejowej (Bahnpost) z Wrocławia. Pieczęć z lewej strony pochodzi z Berlina.
Korespondencja zawarła się tu w tylko trzech słowach, w nawiązaniu do nadrukowanego tekstu – „Pozdrowienia z Zabrza” , nadawca dopisał: „przesyła twój ojciec”. (mam nadzieję że dobrze odczytałem).
Na tej rycinie zmieniło się bardzo dużo. Dobrym punktem orientacyjnym są dwa (zaznaczone) familoki przy ul. Kasprowicza 12 i 14 . Ulica przecinająca tą panoramę na skos to Bronisława Hagera. Domy stoją przy ich skrzyżowaniu. W gorę do Mikulczyc, w prawo do Biskupic.

W lewo od tego miejsca widać wybudowane przez Donnersmarcków kopalnię i koksownię „Konkordia”, a dalej hutę, na miejscu której stoi dziś centrum handlowe „Platan”. Oznaczona jest dziś już zapomniana i zrujnowana najstarsza na Górnym Śląsku wieża wodna. Wzniesiono ją w 1871 roku w stylu uproszczonego neogotyku.

Wydawca: Filia Miejskiej Drukarni Książek Neumanna, Zabrze (oryginalna nazwa wydawnictwa na pocztówce).
Krótka historia tego wydawnictwa:
18 kwietnia 1826 roku Gustav Neumann założył miejską drukarnię, w której wydawał „Oberschlesischer Wanderer” (OSW), regionalną gazetę informacyjno-reklamową, od 1828 roku do 1945 roku. Pod koniec lat 60. starszy szef przekazał firmę swojemu drugiemu synowi, Carlowi Friedrichowi (1841-1928), który uczył się zawodu drukarza w Berlinie, Wiedniu i Lipsku. W 1919 roku szanowany rodzinny biznes przeszedł w ręce trzeciego pokolenia, mianowicie jego synów Arthura i Eginharda. Oprócz drukowania czasopism, książek i pocztówek prowadzono także księgarnię i sklep z artykułami piśmienniczymi.
Zabrzańska filia znajdowała się przy ul. 3 Maja 15 (Dorotheenstraße).
Ta pocztówka jest własnością Filipa Warzechy i serdecznie mu dziękuję za jej udostępnienie.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 22.05.2025