Zdjęcia powojenne-Zabrze

Dzień na placu Wolności w 1958 r.

Ten plac nazywał się w 1958 roku placem 24 Stycznia. Tego dnia Armia Czerwona wkroczyła do słabo bronionego miasta Hindenburg O.-S. Wraz z nią po raz pierwszy prawdziwe działania wojenne.

Tą datę można ustalić na podstawie transparentu na budynku kasy oszczędności z prawej strony, mówiącym o 15 rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego.

Był to krótki czas, gdy stojący na placu tramwaj linii 3 (prawdopodobnie) kursował przez nowo wybudowany wiadukt na torami kolejowymi. Oddany do użytku w grudniu 1957 roku, zawalił się w następnym roku. Tu jest szczegółowy o tym artykuł.

Plac Wolności 1958.

Na placu odbywał się akurat kiermasz, lub wystawa warzyw i owoców. W tle zobaczymy z lewej strony nieistniejący już budynek na miejscu którego powstał znany wszystkim wieżowiec mieszkalno – usługowy z legendarnym już dziś „SUPERSAMEM”, który w momencie otwarcia był drugim największym w Polsce samoobsługowym sklepem spożywczym. Jego historię przeczytać można w artykule pt: „SUPERSAM” – ARCHITEKTURA I TAJEMNICE SATURATORÓW.

Dzisiaj jest tam między innymi siedziba Muzeum Miejskiego.

Również budynek mieszkalny z prawej strony ma swoją historię i ona (ilustrowana) jest tu.

Wystawa.

Tych zdjęć użyczył Karol Kleczka, za co mu serdecznie dziękuję.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz                                                                         27.11.2021