Zdjęcia powojenne-Zabrze

Nowy i stary dworzec kolejowy na jednym zdjęciu.

Na tym zimowym zdjęciu z końca lat 60. podziwiamy nowo otwarty (wrzesień 1967) zabrzański dworzec kolejowy. Co jest wyjątkowe na tej fotografii, to szpecący kadr ostatni budynek starego dworca z lewej strony w którym mieściły się biura odprawy celnej. Konieczność jego budowy wynikła z faktu że ówczesny Hindenburg, stał się po podziale Górnego Śląska w 1922 r. miastem granicznym.

Jest to jedyne znane mi zdjęcie na którym widać te sąsiadujące ze sobą dwa budynki. Wkrótce po oddaniu do użytku nowego dworca, ten ostatni element starego wyburzono.

Zabrze dworzec PKP

Elegancka bryła dworca projektu Karola Fojcika, zastąpiła aż pięć różnych budynków które składały się na stary i w momencie ich likwidacji miały mniej więcej od 50 do 100 lat.

Na placu dworcowym stoi na przestanku tramwaj z przedwojennym wozem motorowym typu „Bremen”. Pętla torowa egzystowała w centrum Zabrza w latach 1949 – 2002.

Oryginalne zdjęcia dworca z teczki architekta Fojcika są tutaj.

Historia dworca na archiwalnej stronie „zabrze.aplus” (teraz pod nowym adresem!).

Zdjęcia nadesłał Bartosz Stanisławiszyn za co mu serdecznie dziękuję.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.                                                                                                       07.05.2021