Zdjęcia powojenne-Zabrze

Ul. Wolności Brysza, Wandy w latach 90-tych.

Następne fotografie Tomasza Wagnera, pokazujące ulicę Wolności przy skrzyżowaniu z ulicami Brysza i Wandy. Wykonane zostały pod koniec lat 90-tych.

Na pierwszych dwóch widzimy polski samochód dostawczy ”Nysa” obok sklepu z częściami samochodowymi. Ten budynek o zaokrąglonej fasadzie wybudowany został w 1929 roku. W okresie narodowego socjalizmu w Niemczech mieścił się w nim „Haus der Deutschen Arbeit” – Dom Niemieckiej Pracy.

O jego historii możecie przeczytać tutaj.

1

2

Na kolejnych zdjęciach zobaczymy słynny, a nieistniejący już zabrzański młyn, który znajdował się na rogu ulic Wolności i Brysza. Młyn ten otworzył prawdopodobnie w roku 1864 Heinrich (Hirschel) Haendler, żydowski przedsiębiorca z Zabrza. Rozbudowany został około 1900 roku a w 1924 roku uzyskał napęd elektryczny. Rodzina Haendler zmuszona była w ramach „aryzacji przemysłu” w 1933 roku sprzedać go. Kupcem był Hans Taenzer, który w czasie wojny zatrudniał w nim jeńców brytyjskich z oddziału roboczego E603. Po wojnie przejęła go spółdzielnia spożywców „Społem”natomiast 1 maja 1948 roku wszedł w skład zjednoczenia przemysłu młynarskiego. Po likwidacji zakładu budynki młyna niszczały przez kilka lat. 10 marca 2005 roku w budynku wybuchł pożar, po którym resztki Młyna wyburzono. W roku 2010 rozpoczęto budowę budynku handlowo-usługowego, która stara się nawiązywać swoim stylem do architektury dawnego młyna.

Zdjęcia z pożaru budynku możemy zobaczyć tu.

3

4

Ostatnie trzy zdjęcia przedstawiają skrzyżowanie ulic Wolności, Brysza oraz Wandy.

5

6

7

Hindenburg o.-S. Rozwidlenie ulic.

Skrzyżowanie w roku 2016. Zdjęcia: Rafał Tylenda.

2016

Autor: Rafał Tylenda.

Wybudowane na miejscu spalonego młyna centrum handlowe ”Stary Młyn”, stan z 2012 roku (Autor: Tomasz Górny fotopolska.eu)

“Stary Młyn”

Autor: Rafał Tylenda.                                                                                   28.04.2020