Zdjęcia powojenne-Zabrze

Huta i centrum w 1995 roku z wieżowca oś. Barbary.

Te zdjęcia wykonałem w roku 1995 z wieżowca na osiedlu Barbary. Dzisiaj z tego miejsca zobaczymy już całkiem inny obraz Zabrza.

1
1

Łaźnia “Huty Zabrze”.

Nie ma już huty Zabrze, której zabudowania ciągnęły się od wysokiego komina z prawej aż do zabytkowej łaźni i bramy zakładu mniej więcej w centrum fotografii.

Dzisiaj dokładnie w tym miejscu znajduje się wejście do centrum handlowego “Platan”. Nie ma już szybów na horyzoncie (kop. Mikulczyce). Inaczej wygląda też przebiegająca u dołu ul. Wolności.

Zmienił się też horyzont. Na prawo od komina huty widać jej wieżę wodną, która znajduje się obecnie w stanie skrajnej dewastacji (styczeń 2021). Dalej na horyzoncie nie istniejąca już wieża destylacyjna Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (I Ch P W), zabudowania koksowni i kopalni “Jadwiga”, których obecnie jest już znacznie mniej. Bardziej w prawo to Bytom i Ruda Śląska oraz wieża kościoła w Biskupicach. Na bocznej ścianie budynku przy ul. Wolności widnieje gołąbek pokoju i szczytne hasło: Pokój, Praca, Socjalizm.

Zdjęcia i tekst:  Andrzej Dutkiewicz.                                                                          14.01.2021