Zdjęcia powojenne-Zabrze

Arkadia- zabrzańska kawiarnia

„Arkadia”, czyli poetycka kraina wiecznego szczęścia, w Zabrzu była to kawiarnia.

To była jej powojenna nazwa, ale założono ją w czasie wojny przy ulicy 3-go maja 7b, wcześniej Dorotheenstrasse. Na tych zdjęciach z lat 60-tych do 80-tych zobaczymy że nie wiele się tam zmieniało. Na wszystkich widać jeszcze przedwojenny bruk ulicy.

2

1

Na drugim i trzecim dostrzeżemy akcenty „Zabrzańskiego Września”, ówczesnego święta miasta. Na trzecim zdjęciu widoczny szyld postoju taksówek przed kawiarnią. Na trzecim i czwartym jest nowy neon nad lokalem. ​Jedyna zmiana.

Z sali kawiarni przechodziło się drzwiami do ogródka gdzie można było usiąść przy stoliku na świeżym (umownie) powietrzu.

4

3

Te drzwi widać na archiwalnej pocztówce Dariusza Guza, stąd też ówczesna nazwa „Gartenkaffe” , Kawiarnia Ogrodowa. Według niesprawdzonego przekazu było to w czasie II wojny światowej kasyno wojskowe.

„Arkadia” z czasem traciła swą renomę. Na planie miasta z 1973 roku wymieniona jest jako kawiarnia kategorii pierwszej. W 1989 roku już kategorii II. Plan Zabrza z 1992 roku kwalifikuje ją jako Bar Kawowy. Przypuszczalnie kilka lat później zamknęła swe podwoje. Może ktoś zna dokładną datę?

​Zdjęcia nadesłał  Marian Jędrzejczak.

​Opracowanie: Jędrzejczak, Dutkiewicz.                                                                   27.07.2017

Wydawca: C.W. Mierzwa, Hindenburg, Oberschles.