Zdjęcia powojenne-Zabrze

Gazownia przy ulicy Stalmacha 7

Zdjęcie prywatne nadesłał : Piotr Herszowski.

Ci sympatyczni młodzi mężczyźni stanęli do zdjęcia na tle zbiornika na terenie zlikwidowanej w latach 70-tych zabrzańskiej gazowni. Zbiornik i budynki stały między ulicami Stalmacha i Cmentarnej. Jej adres był ul. Stalmacha 7. Otwarli ją na gruntach Małego Zabrza dwaj przemysłowcy, hurtownik węgla Wollheim i przemysłowiec Friedlaender w grudniu 1868. Zakład produkował gaz z węgla dostarczanego przez pobliskie kopalnie. Na początku zaopatrywano zakłady przemysłowe, a w 1876 roku w Zabrzu rozbłysło 29 gazowych latarni.

Zdjęcie A. Dutkiewicz.

W 1907 roku było ich już 827, w 1965 jeszcze 146. Ostatnie paliły się na ulicy Cmentarnej, wówczas Hanki Sawickiej. W 1871 roku gazownię rozbudowano i podłączono do niej Wieś Doroty, Zaborze, oraz dworzec kolejowy i Hutę Donnersmarck. Od tego czasu była ona spółką akcyjną, aż do roku 1 stycznia 1910 gdy ,,Gasanstalt Zabrze AG” przejęła gmina Zabrze. W 1929 roku wlączono ją do Verbandsgaswerk Oberschlesien G.m.b.H. (Stowarzyszenie Gazowni Górnośląskich spółka z.o.o.).
Gazownię zamknięto w latach w latach 70-tych gdy do Zabrza doprowadzono gaz ziemny. Warto przyjrzeć się stojącemu frontem do ulicy Cmentarnej dużemu budynkowi który zdobi pod samym dachem wielki medalion z pustą tarczą i głową kobiety w stylizowanej koronie.

żetony do automatu wrzutowego zabrzańskiej gazowni.

Na stronie http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/gazowe/gazowe.html zobaczyć można dwa żetony do automatu wrzutowego zabrzańskiej gazowni.

Opracował:  Andrzej Dutkiewicz.                              25.11.2018