Zdjęcia powojenne-Zabrze

Rowerem przez Zabrze w 1952 r.

Miesiące letnie idealnie nadają się na przejażdżki rowerowe. Heniek, bohater tych zdjęć, popołudniu 13 lipca 1952 roku wybrał się na przejażdżkę rowerową po Zabrzu. Jego wyprawa została uwieczniona na trzech poniższych fotografiach.

1

Tu bohater naszych zdjęć jedzie ulicą Powstańców Śląskich w kierunku placu 24 Stycznia (pl. Wolności). Na głównym planie widzimy piękną, drewnianą altanę, której nie powstydziłby się niejeden ogród. Tak właśnie wyglądał tamtejszy przystanek tramwajowy. Z prawej strony widać zarys pomnika „Wdzięczności Armii Radzieckiej”. Bliźniacze pomniki stały jeszcze w kilku miejscach w Zabrzu. Min. w Rokitnicy przy dawnym ratuszu. W Zaborzu naprzeciw wylotu ul. Lompy do ul. Wolności i przed wejściem do parku im. Poległych Bohaterów – „Dubiela”. Pomnik ze zdjęcia rozebrano w połowie 80. podczas przebudowy skrzyżowania i zastąpiono nowym, który znajduje się obecnie w „Muzeum PRL-u” w Rudzie Śląskiej. . Z ulicy Mikulczyckiej nadjeżdża tramwaj linii numer 3, w tle zabudowania Huty Zabrze które przetrwały do dziś.

2

Tu nasz cyklista mija wypełniony ludźmi tramwaj linii numer 5. Jest to jeszcze przedwojenny skład typu „Bremen”.Warto zwrócić uwagę na równą jezdnie wykonaną z kostki. Położono ją w sierpniu 1930 roku podczas wymiany torów tramwajowego z wąskich na normalne. Może trudno w to uwierzyć ale podczas wykonania tych zdjęć, bruk ten miał już ponad 20 lat…

3

Niestety, tego miejsca nie udało mi się zlokalizować. Zdjęcie na pewno wykonano w Zabrzu. Widoczne w tle zabudowania zapewne już dziś nie istnieją. Czy jest to skwer naprzeciw urzędu miasta? Jeżeli tak, mogą to być nieistniejące budynki przy ul. Piastowskiej. A może w tle widać zabudowania huty szkła? Może ktoś z czytelników jest w stanie rozpoznać miejsce, gdzie ze swoim przyjacielem sfotografował się Henryk ?

Autorem opisu jest Piotr Herszowski.  Zdjęcia są jego własnością.      31.01.2022