Pocztówki Biskupice

Borsigwerk (Biskupice) – park i pomnik poległych sportowców.

Pocztówka z pięknym parkiem hutniczym, który znajdował się na terenie osiedla Borsigwerk pomiędzy ulicami świętego Wojciecha a Bytomską w Biskupicach. Miał powierzchnię 2 hektarów. Znalazły się w nim altana, pawilon, fontanna oraz tor kręglarski. Odbywały się tu koncerty orkiestr dętych z pobliskich zakładów przemysłowych i wojskowych.

Biskupitz-Borsigwerk O.S. W Parku Hutniczym.

Verlag Klara Backhaus, Buchhandlug, Biskupitz O.S.

Ciekawym elementem tej pocztówki jest nieistniejący już pomnik. Poświęcono go 40 gimnastykom z towarzystwa ”Turnverein Borsigwerk” którzy polegli w trakcie pierwszej wojny światowej. Miało to miejsce 3 grudnia 1922 roku. To niewielki mur zbudowany z kamieni, na którym umieszczono głaz znaleziony w kopalni Ludwigsglück, a na nim tablica przypominająca herb, zwieńczona niemieckim stalowym hełmem na wieńcu z liści laurowych. Brzegi ozdobiono małymi perełkami. Po 1945 rok ta kopalnia nosiła nazwę „Ludwik”. Pomnik jak w zasadzie wszystkie podobne na terenie dzisiejszego Zabrza został zniszczony w 1945 roku.

Pocztówka wysłana została na polski adres do Janowa, który jest obecnie dzielnicą Katowic. Janów, jak i Katowice znalazły się po podziale Górnego Sląska w 1922 roku w jej granicach Polski.

O pomniku i lista nazwisk (u dołu), strona po Niemiecku – http://www.denkmalprojekt.org/2008/hindenburg_turnverein_borsigwerk_wk1_os.htm

Opracował: Rafał Tylenda.                      Pocztówka z jego kolekcji.                                    20.04.2021