Zdjęcia powojenne-Zabrze

Osiedle DEWOG z lat 50 i 60 XX wieku

Za sprawą pana Joachima Walenzyka, któremu serdecznie chciałbym podziękować, zapraszam w podroż po zabrzańskim osiedlu DEWOG z lat 50 i 60 XX wieku. Zbudowanym w latach 1928 – 1931 według projektu Alberta Jaegera i Hugona Leipzigera.
Wybudowało je towarzystwo “Deutsche Wohnungsfürsorgegesellschaft” w stylu nazywanym „Neues Bauen“ (Nowe budownictwo). Osiedle DEWOG powstało w wyniku drastycznego braku mieszkań, na skutek emigracji wielu rodzin z przyznanej polsce części Górnego Sląska.(Po plebiscycie).

1

2

Następna fotografia przedstawia plac zabaw pomiędzy ulicami Damrota i Czarnieckiego na przełomie roku 1960/1961. Siedzące dziecko po lewej stronie na huśtawce to pan Joachim. W tle nie widać jeszcze garaży (w okolicy drzew) które obecnie się tam znajdują.

3

4

To rodzinne zdjęcie wykonane zostało przed wejściem do klatki przy ul. Damrota 41. W tyle, po lewej stronie odnajdziemy skrawek budynku w którym, jak wspomina pan Joachim, ”mieszkali pracownicy elektrowni”. Budynek, którego fragment widzimy po prawej stronie, został wyburzony.

Ostatnią fotografię wykonano na terenie dzisiejszych boisk treningowych Górnika Zabrze, które w owym czasie były łąkami hippicznymi, inna ich nazwa którą podaje pan Joachim to ”Majwiza”.
Maiwiese – łąka majowa, była przed wojną w czasie rządów narodowo-socjalistycznych miejscem partyjnych parad i manifestacji.
Na fotografii widzimy ponownie dwóch Achimów, panów Joachima Walenzyka (z prawej) oraz Joachima Soka (z lewej).

5

Podziękowania dla Pana Joachima Walenzyka za możliwość pokazania tych zdjęć i o nich informacje, oraz dla Beaty Pęcak za pomoc przy tekście.

Autor:  Rafał Tylenda.                                                                                                               09.05.2017.