Zdjęcia powojenne-Zabrze

Oś. DEWOG na rogu Chłopskiej i Czarnieckiego ok. 1960 r.

Zdjęcia wykonane zostały na rogu ul. Chłopskiej i Czarnieckiego ok. 1960 roku
Na początku nie wiedziałem gdzie to miejsce prezentowane na zdjęciach już widziałem. Znów łut szczęścia pozwolił odszukać to miejsce. Przeglądając czasopismo Oberschlesien im Bild (Wielki ukłon w stronę pracowników Biblioteki Śląskiej za pracę, którą wykonują by tak wielka ilość publikacji znalazła się w internecie, z małą prośbą jakby udało się zeskanować Zabrzer Anzeiger to więcej mi nic nie potrzeba) gdy doszedłem do października 1932 roku patrzę i oczom nie wierzę, toż to samo miejsce.

DEWOG

Na rogu Chłopskiej i Czarnieckiego.

Na rogu Chłopskiej i Czarnieckiego

Oberschlesien im Bild

Zabrze ul. Chłopska  (z google view)

W latach 1928 – 1929 rozpoczęto prace projektowe mające na celu zagospodarowanie południowej części miasta. Oprócz osiedla DEWOG na terenie miały znaleźć się tereny sportowe, rekreacyjne i zielone. Główną oś układu urbanistycznego miała stanowić Pfarstrasse (ul. Damrota). Do prostopadłej do ulicy Damrota osi (ul. Chłopska) została zaplanowana budowa domów mieszkalnych, boisk i terenów rekreacyjno – zielonych.

Dzisiaj w pomieszczeniach tych mieści się filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Oto pierwsze trzy z kolekcji 6o zdjęć odkrytych dla naszej strony przez pana  Macieja Głowaczewskiego – fotografika, kolekcjonera i wydawcę z Gliwic. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem wszystkie zdjęcia (czarno – białe) nie przypuszczałem, że kiedyś będziemy mogli je zaprezentować. Niby zwykłe zdjęcia, które nas cieszą, ale także zaświadczają o zmianach, które następowały w krótszym czy dłuższym czasie.

Autor: Dariusz Guz.        Zdjęcia z archiwum autora.         01.04.2016