Zdjęcia powojenne-Zabrze

Osiedle DEWOG na fotografii, podróż w czasie.

Dzięki fotografiom z domowych szuflad zobaczyć tu można jak zmieniało się z czasem to wybudowane w latach 1928 – 1931  w stylu “Neues Bauen” osiedle.

Ta fotografia z „szuflady” pana Joachima Walenzyka pochodzi z 1941 roku. W środku stoi pan Alois Riedel, urodzony w 1920 roku wujek Joachima Walenzyka. O pozostałych dwóch osobach brak informacji. Widoczna pergola mówi nam o tym, że to zdjęcie wykonano w miejscu dzisiejszych garaży na podwórku pomiędzy ulicami Damrota a Czarnieckiego.

Zdjęcie datowane na 1941/1942 rok. Dwie dziewczyny siedzące na trawniku to pani Helga Riedel i jej starsza siostra Sonia Riedel. Tło fotografii to budynki o numerach 42-26, nieistniejące już. Jak wspomina Pan Joachim ” Środkowy z nich należał do rodziny Pieruszków znanych koniarzy”. Za budynkiem znajdowała się stajnia. Obecnie w tym miejscu są garaże oraz parking.

Przenosimy się do lat 50 na ulice Żółkiewskiego. Pierwsza fotografia z 1950 roku przedstawia dziewczynkę stojąca na tle ulicy a sądząc po braku słupa w tle zdjęcie zostało wykonane od strony ulicy Fredry w kierunku stadionu.

Drugie zdjęcie, mniej wyraźne, zrobione zostało rok później. Na tym ujęciu również widzimy dziewczynkę na tle ulicy Żółkiewskiego, tym razem widok w kierunku ulicy Fredry. Obydwa zdjęcia pochodzą z moich prywatnych zbiorów.

Tu widzimy pana Rafaela Grychnika na rowerze a w tle ówczesne ”rondo” na środku ulicy Żółkiewskiego. Widoczna jest również jedna z przybudówek, w której niegdyś (lata 90-te) mieścił się sklep spożywczy sieci ”Legro”.

Zimowe zdjęcie wykonane przy Damrota 41 w 1958 roku przedstawia mamę Pana Joachima Walenzyka – Helgę Walenzyk z domu Riedel, z nim samym na rękach. To co zwraca uwagę to jeszcze oryginalne balkony oraz młode drzewa.

Kolejne zdjęcie z ulicy Damrota, z początku lat 50-tych,pochodzi z archiwum rodzinnego Pana Joachima Walenzyka. Widzimy na nim Babcię Helenę Riedel, oraz sąsiadki stojące przy klatce numer 41. I tu znów powraca sprawa balkonów, które obecnie już nie istnieją.

Ostatnia rodzinna fotografia ze zbioru Joachima Walenzyka. Przedstawia plac pomiędzy ulicami Damrota i Czarnieckiego, a na huśtawce jest pani Helga Riedel z sąsiadkami, oraz dziećmi. Są to Joachim Walenzyk i Joachim Sok.
W tle widoczna część ogrodowa z pergolą, którą obecnie zajmują garaże. W budynku z prawej strony wyraźnie widoczne są oryginalne okna.

Trzy fotografie ukazujące ulicę Damrota już w latach 80- tych. W zasadzie oprócz oczywiście samochodów, niewiele się tu zmieniło. Jedyną znaczącą różnica są dzisiaj już ocieplone budynki.

Zdjęcie z 1990 roku autorstwa Tomasza Wagnera, którego bohaterem jest ulica Czarnieckiego. Tu podobnie niewiele się zmieniło w stosunku do obecnego stanu, poza ociepleniem budynków jak wyżej.

Na koniec jeszcze wybrane fotografie osiedla z mojego archiwum.

Oryginalne drzwi wahadłowe w klatce schodowej. Rok 2018.

Niedziałający i niestety pewnie bezpowrotnie zniszczony już brodzik, który dawniej pełnił dwie role; brodzika latem, oraz lodowiska zima. Rok 2018.

Nazywany przez nas ”drugim placem” plac pomiędzy Żółkiewskiego a Czarnieckiego, ale od strony ulicy Fredry. Tu na budynkach od strony Żółkiewskiego z jakiegoś powodu zachowały się balkony w oryginalnym kształcie. Stan z 2018 roku.

Garaże od strony ulicy Chłopskiej. To tu właśnie znajdowała się ogrodowa część osiedla.

Fragment podwórka przy którym mieszkał Pan Joachim Walenzyk stan z 2018 roku.

Podwórko pomiędzy ulicami Czarnieckiego a Damrota od strony ulicy Fredry. 2018 rok.

Serdecznie podziękowania dla Joachima Walenzyka, Tomasza Wagnera oraz Rafaela Grychnika za przekazane fotografie.

Autor: Rafał Tylenda.                                                                                     12.06.2020