Zdjęcia powojenne-Zabrze

Zabrze w latach 70. Album rodzinny.

Z tych zdjęć bije klimat lat 70-tych, zdjęcia są czarno-białe, trochę niewyraźne. Przedstawiają różne miejsca w Zabrzu. Może nie te najbardziej znane, ale to ich atut. Możemy je zobaczyć dzięki Piotrowi Herszowskiemu.

Największy hit albumu! Najprawdopodobniej widzimy tu nieistniejący budynek który stał w miejscu gdzie później wybudowano aleję Bohaterów Monte Cassino. Ta pani z wózkiem wychodzi właśnie z ulicy Roosevelta na ulicę 3-go maja, a dom na wprost stał na wlocie alei.

1

2

Blok przy ulicy Ślęczka. Szczegół: brak izolacji i charakterystyczna zagroda na kubły na śmieci.

Rodzinny fotoshooting na tle Hali Widowiskowo-Sportowej w Zabrzu przy ul. Matejki 6 , którą wybudowano w połowie lat 70-tych. Była więc wówczas całkiem nowa.

Przed restauracją „Bałtyk” na ulicy 3-g maja 22. Szczegół: przedwojenna pewnie markiza i VW-Garbus w odbiciu.

7

8

Przed restauracją „Trojka” przy ulicy Roosevelta 22, na skrzyżowaniu z ulicą de Gaulle`a. Była jedną z najlepszych w Zabrzu, kategorii I. W pawilonie znajdują się dzisiaj już tylko sklepy.

Przy ulicy Poznańskiej na osiedlu DAF, jak nazywano je przed wojną. DAF-Siedlung zasiedlono w roku 1936, wybudowała je organizacja „Niemiecki Front Pracy” która pod nadzorem NSDAP była formą związków zawodowych. Szczegół: widoczny w tle, nieistniejący już zbiornik gazu.  

9

10

Przed domem na Panieńskie Skały 6. Bardzo zastanawiająca nazwa ulicy. Przed wojną nazywała się dumniej- Hegelweg. Hegel był niemieckim filozofem. Szczegół: suszące się na dworze pranie na które trzeba było uważać gdyż mogła zabrudzić ją unosząca się w powietrzu sadza.

W Parku Poległych Bohaterów przy ulicy Dubiela stał kiedyś, jeden z tysięcy w Polsce pomnik „wdzięczności”, jakie budowała sobie w zajętej Polsce armia radziecka. Stał przy samym wejściu.

11

12

Na zbiegu ulic Wolności i Karola Miarki stał zawsze kiosk „Ruch”, jeden z najładniejszych modeli. Zobaczyć można go również na wielu pocztówkach. Szczegół: ta pani ubrana według najlepszej mody lat 70-tych.

Zdjęcia nadesłał:  Piotr Herszowski.                      Opracował: A. Dutkiewicz               04.02.2018