Zdjęcia powojenne-Zabrze

Osiedle Barbary w latach 80-tych.

Zbudowane w połowie lat 60-tych osiedle Barbary było jednym z pierwszych tego typu w Zabrzu. Pierwszy 11-piętrowy budynek oddano do użytku 19 lipca 1966 roku. Samo osiedle powstało na miejscu wtedy blisko już 100-letniej zabudowy o charakterze robotniczym – na starych mapach oznaczona jako kolonia Schüllera (Schüllercolonie). Ta nazwa wzięła się od nazwiska właściciela stojącego na miejscu obecnego Placu Wolności hotelu.

Dziś za sprawą zdjęć z rodzinnego archiwum Adama Szula zobaczymy, jak prezentowało się to miejsce w latach 80.

1

Pierwsza zimowa fotografia wykonana została w miejscu, gdzie później stanął blok nr 18 przy ulicy Barbary. W tle widzimy jeszcze kamienice przy ulicy Wolności (od strony podwórka) oraz produkowaną w latach 1959−1971 skodę octavię.

2

Druga fotografia przedstawia widok z 4. piętra bloku przy ulicy Kowalskiej nr 16. Tu oprócz syreny czy fiata 125p możemy zobaczyć poloneza, który w tamtych latach był jeszcze dość świeżym pojazdem (debiut w 1978 roku).

Na placu stoją też dwie „klopsztangi” czyli trzepaki, centrum życia towarzyskiego i sportowego dzieci w czasach przed internetem.

3

Trzecie i ostatnie zdjęcie, a w jego tle blok przy Kowalskiej 16 oraz popularne fiaty 126p, a wśród nich inny ciekawy pojazd tej marki, czyli model 128 Coupe, choć nie mogę napisać tego z całkowitą pewnością.

Podziękowania dla Adama Szula oraz Katarzyny Zagłoby.

Zdjęcia z rodzinnego archiwum Adama Szula.                        Opracował Rafał Tylenda.        09.08.2019.