Zdjęcia powojenne-Zabrze

Kamienna Piwnica- foto-atelier i ul. Powstańców Śląskich w 50 tych latach.

Kilku z budowli widocznych na tych czarno – białych zdjęciach z lat 50-tych już nie zobaczymy.

Powstańców Śląskich w 50 tych latach.

W tle zbiornik na gaz.

Wykonano je mniej więcej z punktu znajdującego się na wysokości ulicy Powstańców Śląskich 3. Dzisiaj ten punkt to Muzeum Miejskie. Wtedy gdy robiono te zdjęcia nie było jeszcze budynku w którym na parterze mieścił się słynny sklep „Supersamu”, a obecnie muzeum. Nie ma już zbiornika gazu lokalizowany był na wysokości ulicy Gdańskiej. Domku przystanku tramwajowego, budynków widocznych po lewej stronie na dalszym planie, przy ulicy Karola Miarki.
Z lewego krańca fotografii widzimy nie znaną już dziś fasadę za szyldem „Nuty”. Ten dom wybudował około 1870 roku Heinrich Haendler przy Hüttenstrasse 3 (ul. Powstańców Śląskich 3) Mieściła się w nim restauracja „Felsenkeller” (Kamienna Piwnica). W 1907 roku właścicielem budynku był Siegmund Sorsky, który po dokonanych uzgodnieniach z Arthurem Pieper – fotografem posiadający atelier w Katowicach, przystąpił do przebudowy budynku w celu uruchomienia w nim nowego atelier fotograficznego.

Restauracja „Felsenkeller”, plan fasady.  

Po jego zakończeniu posiadało ono szklany dach i balkon wychodzący na zachód. Otwarte zostało 14 marca 1909 roku. Działalność w nim prowadził niecały rok. Następnie w pomieszczeniach swoje atelier otworzył 5 maja 1910 roku Paul Simon. Po kilku miesiącach atelier zostaje zamknięte. Trzecim z kolei fotografem, który pracował w tych pomieszczeniach był Otto Goldbach. Atelier zostało uruchomione 23 października 1910 roku. Ze względu na zły stan techniczny szklanego dachu i wprowadzone do powszechnego użytku elektryczne lampy Otto Goldbach przeniósł się do nowo wybudowanego budynku zlokalizowanego przy Kronprinzenstrasse 223 (ul.Wolności 223).

W 1940 roku właścicielem posesji wraz ze stojącym na nim budynkiem została gmina. Nie znalazłem innych informacji co mieściło się w budynku od zakończenia II wojny światowej do momentu jego wyburzenia około 1960 roku, poza reklamą ze zdjęcia informującą być może o istniejącym w budynku sklepie z nutami.
Zdjęcia dzięki uprzejmości pana Macieja Głowaczewskiego.

Opracował: Dariusz Guz.                                                                             03.04.2015