Zdjęcia powojenne-Zabrze

Kładka nad Bytomką, latarnia i most

Dwa zdjęcia z archiwum śp. Darka Guza. Niestety nie znamy ani ich pochodzenia, ani dokładnej daty ich wykonania.

Kładka nad Bytomką.

Między ulicami Dubiela i Trocera.

Kładka nad Bytomką.

Zbliżenie.

Latarnia i znak drogowy.

Grunwaldzka 73 od strony południowej.

Sądząc po strojach i widocznej na jednym nich gazowej latarni było to prawdopodobnie po wojnie w latach najpóźniej 60-tych. Dzięki Łukaszowi Zawadzie wiemy że zdjęcie z rzeką przedstawia Bytomkę z kładką stojącą na końcu ulicy Topolowej. Drugi widok to okolice parku „Poległych Bochaterów” między ulicami Dubiela i Trocera.
​Zagadkę drugiego zdjęcia rozwiązał pan  Krzysztof Zalewski , od którego nadeszła taka oto poczta:
„Fotografia ulicy z latarnią gazową to koniec ulicy Piłsudskiego, na północ od skrzyżowania z ul. Wolności.  Za latarnią gazowa był most nad Kanałem Sztolniowym, wtedy już suche koryto kanału (lata 50. XX w.). Znak na latarni wskazuje na nośność mostu. Dalej, za mostem, to chałupy i budynki gospodarcze wzdłuż ulicy Nad Kanałem. W głębi na fotografii widoczny jest niski, jasny budynek. To już teren doliny rzeki Bytomski. Wyżej biegnie ulica Grunwaldzka. Ten niski budynek stoi do dzisiaj. (Grunwaldzka 73.) Załączam zdjęcie wykonane z terenu Parku Rodzinnego, z grubsza na przedłużeniu ul. Piłsudskiego”.
Dłuższe przyglądanie się tym zdjęciom może mieć działanie uspokajające, gdyż bijące z nich spokój i harmonia wpływają kojąco na duszę.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                                                             10.07.2017