Zdjęcia powojenne-Zabrze

Ulica Nocznickiego w latach 90-tych. Zdjęcia Tomasza Wagnera.

Nie tylko ulice Wolności, czy 3-go Maja, ale właśnie te boczne, trochę zapomniane przez ekipy remontowe jak Nocznickiego tworzą prawdziwą atmosferę Zabrze. Warto wybrać się tam na spacer?

Na spacer zaprasza Rafał Tylenda.

A. Dutkiewicz.

Dzięki kolejnym zdjęciom użyczonym przez prof. Tomasza Wagnera, oraz fotografiom Eugeniusza Słowika przyjrzymy się ulicy Nocznickiego z okresu polowy lat 90-tych.

Przejdźmy wiec do zdjęć, z których te dwa przedstawiają na pierwszym planie budynek pod adresem Nocznickiego 13 i 15. Kolejne trzy kamienice niestety nie przetrwały do dzisiaj. Po miejscach, gdzie stały dziś został jedynie pusty teren. Z motoryzacji na zdjęciach widzimy m.in. Stara, Fiata 125p, a także Fiata Ritmo.

Nocznickiego 13 i 15.

Nocznickiego 13 i 15.

Na szerszym ujęciu widoczne na pierwszym planie budynki z numerami 9 i 11. Istnieją one do dzisiaj choć w zauważalnie gorszym stanie wizualnym.

Nocznickiego 9 i 11

Nocznickiego 25

Ujęcie z widoczna narożną kamienica pod numerem 25, na skrzyżowaniu ulic Spokojnej i Nocznickiego. Obecnie przez brak zabudowy ulica wydaje się ”pusta” w tym fragmencie. To, co jeszcze rzuca się w oczy to Fiat 126p z ciekawymi tylnymi lampami.

Na tej fotografii możemy zobaczyć kamienice bez okien. Wskazuje to na to, iż prawdopodobnie przygotowywano te budynki już w tym okresie do wyburzenia. Pewności jednak nie mam.

Do wyburzenia?

Nocznickiego 12

Ostatnia fotografia przedstawia budynek pod numerem 12. Właściwie jedyną zmianą jest już zamurowane lukowe okno na parterze budynku. Na zdjęciu widzimy jeszcze budynek ze sklepem pod numerem 14.

Zdjęcia Eugeniusza Słowika (to i poniższe) fotopolska.eu 2018 rok. Za zgodą autora.

Nocznickiego 12

Numer 15 i 13 (fragment).

Nocznickiego 25

Nocznickiego 25

Serdeczne podziękowania dla  Tomasza Wagnera i Eugeniusza Słowika  za zdjęcia.

Opracowanie: Rafał Tylenda.                                                                   08.05.2020