Zdjęcia powojenne-Zabrze

Most nad zasypanym Kanałem Sztolniowym (Luiza) przy ulicy Nad Kanałem.

Kanał Sztolniowy, most.

Niepozorne zdjęcie, ale ciekawostka. Niby most, ale nic pod nim nie płynie. Ale płynęło! Najprawdopodobniej był to zasypany częściowo w 1916 roku Kanał Sztolniowy (Część Kanału Kłodnickiego). Miał ok. 8 km długości i budowano go w latach 1801 – 06. Jego wody wypływały z podziemi przy ulicy Karola Miarki 6, tam gdzie dzisiaj dopływają łodzie z wycieczki po Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, której kanał był po prostu przedłużeniem. Do roku 1834 spławiano nim węgiel do Gliwickiej Huty. Dalej przecinał ulicę Dubiela i południowym skrajem Parku Poległych Bohaterów (Skagerrakpark). Następnie wzdłuż ulicy Nad Kanałem, po jej południowej stronie. Za torami kolejowymi (na wysokości wiaduktu kolejowego przy ul: Wolności ) pod którymi płynął, skręcał w na południe, pod mostem przecinał ulicę Wolności dalej wzdłuż ul. Knurowskiej opuszczał miasto.

Tablica przy wejściu do parku?

Na planie miasta z 1930 roku znajdziemy cztery mosty nad kanałem. Pierwszy przez ulicę Dubiela, drugi przez Trocera, trzeci na końcu ulicy Piłsudskiego (wszystkie przy ul. Nad Kanałem, wcześniej Kanal-Strasse) i ostatni na końcu ul. Nad Kanałem, na południe od kładki nad rzeką Bytomką.

Ten ze zdjęci przechodził, nad suchym już korytem, być może przy ulicy Piłsudskiego. Wywnioskować można to na podstawie opisu do zdjęć fotografii tego samego autora , wykonanych najprawdopodobniej w tym samym czasie i na pewno w tej samej okolicy z tego oto artykułu: www.historia-zabrza.pl/kladka-nad-bytomka-latarnia-i-most

Z kolei Łukasz Zawada po analizie zdjęcia stwierdził że tabliczka z lewego skraju kadru mogła stać przed wejściem do parku i wtedy była by to ulica Trocera.

Do dziś widoczny jest wyraźnie prawie cały przebieg kanału w Zabrzu. Jego ślady to niewielkie obniżenie terenu i najczęściej wilgotna ziemia na niezabudowanych odcinkach. Również słabsza wegetacja w tych miejscach, być może gdyż wody kanału były zawsze bardzo zanieczyszczone, wydzielając przy tym okropny fetor, na co skarżyli się okoliczni mieszczańscy. Wzdłuż jego przebiegu rosną bardzo często topole. Fragmentarycznie zachowały się wały ziemne które go otaczały.

Zdjęcie pochodzi z końca lat 50-tych i ze zbioru śp. Dariusza Guza, współzałożyciela i współautora strony www.zabrze.aplus.pl . Niestety nie znam autora tej fotografii.

Inne zdjęcia tego samego autora : https://historia-zabrza.pl/kladka-nad-bytomka-latarnia-i-most/

W identyfikacji i lokalizacji mostu pomogli  Łukasz i Stanisław Zawadowie. Serdeczne dzięki!

Opracował:  Andrzej Dutkiewicz.                                              07.01.2019

Źródło:

Ochrona i Konserwacja Zabytków

Warszawa 1998, nr 8

Biuletyn Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych

Ministerstwa Kultury i Sztuki

POCHYLNIE KANAŁU KŁODNICKIEGO

Autor: Artur Zbiegieni

Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa