Historia po 1945 r

Zabrzański Wrzesień 1965.

Wielu zabrzan jeszcze go pamięta: „Zabrzański Wrzesień”, którego kontynuacją są „Skarbnikowe Gody”. Pierwsza impreza odbyła się w 1965 roku z inicjatywy powołanego do życia w maju tego roku „Towarzystwa Miłośników Zabrza”. Nasze zdjęcia przedstawiają prawdopodobnie ten pierwszy debiutancki „Wrzesień”, na co wskazuje zdjęcie gdzie w tle widać nieukończone bloki na osiedlu „Barbary” które zasiedlono w rok później.

Zab. Wrzesień Star 25

Uczestnicy pochodu na polskiej ciężarówce marki „Star 25” z huty „Zabrze”. W tle osiedle „Barbary” w trakcie budowy.

Ta kolorowa, mimo czarno-białego zdjęcia, grupa to Zespól Teatralny przy Technikum Budowlanym w Zabrzu prowadzony przez Panią profesor Joanne Smalcową.

Zab. Wrzesien ul Reymonta

Zab. Wrzesien ul Reymonta

Ta sama grupa na ciężarówce pod domem nr 54 przy ulicy Władysława Reymonta. Na dwóch zdjęciach widać fragment przedszkola pod nr 52.  ​(Najprawdopodobniej).

Śliczna dziewczyna w wietnamskim nakryciu głowy klęcząca z przodu z chustką w dłoni (widoczna też na zdjęciach poniżej) to pani Maria Madej, dzięki której dowiedzieliśmy się co to była za grupa.

Zab. Wrzesien ul Reymonta

Zab. Wrzesien ul Reymonta

Zabrz. Wrzesien DMiT

Zabrz. Wrzesien DMiT

Zespół muzyczny na tle budynku Domu Muzyki i Tańca. Drugie zdjęcie – prawdopodobnie.

Zabrz. Wrzesien Gliwice

Zabrz. Wrzesien Gliwice

To „ambasadorzy” Zabrzańskiego Września” reklamujący wydarzenie na ulicy Zwycięstwa w Gliwicach. Auto zatrzymało się pod budynkiem numer 15.

Zabrz. Wrzesien Supersam

Zabrz. Wrzesien. Wolności i Jagiellońska

Przemarsz kawalkady ujęty z okna wieżowca przy placu Wolności na skrzyżowaniu ulic Wolności i Jagiellońskiej i udekorowany z tej okazji front wieżowca przy pl. Wolności (Supersam) .

O historii „Zabrzańskiego Września” przeczytać można w artykule Dariusza Guza: http://aplus.historia-zabrza.pl/zabrze_wspomnienia_zabrzanski_wrzesien.html
Wszystkie te zdjęcia otrzymaliśmy od pani  Magdaleny Piworowicz-Pianki,  za co serdecznie jej dziękuję.
W lokalizacji zdjęć pomogli panowie Piotr Hnatyszyn, Piotr Herszowski i Rafał Tylenda.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz.