Zdjęcia powojenne-Zabrze

Kino Słońce i procesja prymicyjna

To zdjęcie z 1957 roku zawiera w sobie dwie historie. Pierwsza, ta bardziej znana to dzieje kina „Słońce” przy ulicy Wolności 179 , u wylotu ulicy Trocera.

Kino „Słońce”.

Było to jedno z wielu małych kin w Zabrzu, każda dzielnica miała kiedyś swoje. Nie mogły równać się z takim „Marzeniem”, czy „Romą”, ale były blisko i bilety były tańsze. W każdą niedzielę dzieciaki szły na mszę, na poranek w kinie i na końcu do sąsiadującej z kinem lodziarni. Relacja  Adama Sołtysika  który miał okazję odwiedzić serce kina, kabinę operatora: „Wchodziło się tam od podwórka, po schodach. Były dwa projektory filmowe i jeden mniejszy do przeźroczy. Projektory potężne na łuk elektryczny z całym systemem odprowadzania spalin i chłodzenia. W drugim pomieszczeniu w szafach generatory wysokiego napięcia. Huczało to wszystko niemiłosiernie. Przy wymianie szpuli trzeba było także wymienić elektrody. W zależności od filmu 5 – 6 razy. Potem trzeba było szpulę przewinąć na przewijarce do początku”.
Kino „Nord-Lichtspiele”, bo tak się nazywało, otwarto 20 listopada 1931 roku przy Kronprinzenstraße 179. Jego dzierżawcami było rodzeństwo Hermann i Margarethe Schultz. W innym źródle padano że był to Georg Schultz.

Budynek należał wcześniej do restauracji Kaiser-Krone.  Na widowni było 275 twardych drewnianych krzeseł. W 1941 roku planowano wybudowanie nowego kina „Nord-Lichtspiele” pod numerem 142, ale do realizacji projektu nie doszło. Po wojnie nazwano je „Słońce” i sprawiało radość okolicznym mieszkańcom aż do początku lat 80-tych kiedy to budynek zburzono. Dwa sąsiednie domy również już nie istnieją.

Więcej o przedwojennej restauracji i zdjęcie do zobaczenia tutaj.

Procesja prymicyjna.

Druga historia to prymicja księdza Józefa Dyllusa i procesja odprowadzająca go z ulicy Łanowej gdzie mieszkał, do kość. św. Andrzeja. Wnioskując z daty zdjęcia 1957 rok, była to jedna z pierwszych po odwilży październikowej. Na drugim zdjęciu procesja w okolicach placu Słowiańskiego, w tle oryginalna, nie istniejąca już w większej części zabudowa północnej strony ulicy Wolności.

Dzięki panu  Janowi Golikowi  możemy przedstawić jeszcze jedno zdjęcie z tej uroczystości.
Jest na nim sam prymicjant z procesją na ulicy Łanowej, gdzie mieszkał wraz z rodziną. (Kiedyś ulica Polna / Feldstrasse).

Procesja na ulicy Łanowej.

Ksiądz Dyllus jest wujem pani  Agnieszki Pyzik  która umożliwiła nam prezentację tych zdjęć. Serdecznie jej za to dziękujemy.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                15.06.2017

Źródła: Piotr Hnatyszyn. „Kina w przedwojennym Zabrzu i jego obecnych dzielnicach”. Kroniki miasta Zabrza. 2012.
http://filmtheater.square7.ch/wiki/index.php?title=1941-
Schlesien#Hindenburg_.2FOS._.28Ew:_126_211.29_.E2.80.A2_Zabrze http://allekinos.pytalhost.com/kinowiki/index.php?title=Polen

Wspomnienia Zabrzan z grupy „Zabrze, Wczoraj, Dziś, Jutro” na portalu facebook.com