Muzeum – pamiątki PRL-u

Odznaka Zacny Zabrzański Ród.

Zacny Zabrzański Ród,

Mała, ale ciekawa graficznie odznaka z herbem Zabrza i napisem „Zacny Zabrzański Ród”.

Zacnych rodów mamy w mieście na pewno wiele, ale kilka z nich została takim tytułem w czasach realnego socjalizmu odznaczona, a pierwsza była w roku 1980 rodzina Kadłubskich.

Kryteria kwalifikujące do otrzymania tego tytułu, przypominały te które należało spełnić aby zostać uznanym za czystego Aryjczyka w czasach III Rzeszy.

Specjalne służby sprawdzały kandydatów aż do trzeciego pokolenia wstecz. Wykluczone były np. służba w Wehrmachcie, jakakolwiek Volkslista, czy inne podejrzane fakty w historii rodziny, która musiała być „czysta” w sensie narodowym i politycznym.

Inicjatorem i wykonawcą tej idei był Komitet Miejski PZPR. Medal i pamiątkowe zdjęcie rodziny w ozdobnej ramie wręczał sam I sekretarz zabrzańskiego komitetu towarzysz J. Piszczek. Kopia zdjęcia zapoczątkować miała galerię „Galerię Zacnych Zabrzańskich Rodów” w Muzeum Górnictwa Węglowego.

Założono również księgę takich rodów.

Ten pomysł skopiował natychmiast komitet partyjny kopalni „Zabrze” pod przewodnictwem towarzysza Nepory i uchwałą Konferencji Samorządu Robotniczego ustanowił tytuł „Zasłużona Górnicza Rodzina KWK Zabrze” . Przyznano go rodzinie Szlachtów.

Opracował Andrzej Dutkiewicz. Zbiór własny.                                    21.02.2019

Zródło:

Seweryn A. Wisłocki

„Solidarność wybuchła w Zabrzu, jak pożar…”

Niepodległość i Pamięć 13/1 (22), 245-258

2006