Pocztówki Zaborze

Przejście graniczne i tramwaj w Zaborzu-Porembie

Ta pięknie podkolorowana pocztówka podpisana jest w górnym rogu „Zaborze, niemiecki Górny Śląsk. Ulica Następcy Tronu – przejście graniczne”. To obecna ulica Wolności w Porembie, domy pod numerami 584 i 586. Były to zabudowania niemieckiej komory celnej. Na parterze były biura, na piętrze mieszkania celników. Po 1945 roku było tam przedszkole.

Polscy celnicy rezydowali w niewielkim budynku po tej samej stronie ulicy kilkadziesiąt metrów dalej, już w Rudzie Śląskiej pod adresem obecnie Zabrzańska 72. Wszystkie te budynki stoją do dzisiaj.

Grenzübergang.

Wytyczona po plebiscycie ostatecznie granica polsko-niemiecka (1922) podzieliła nie tylko podwórka, zakłady przemysłowe, czy szkoły, ale także nie przekraczające właściwie nigdy granic linie tramwajowe.

Na tej pocztówce widzimy więc graniczny przystanek tramwajowy, gdzie następowała przesiadka z niemieckiego na polski (lub odwrotnie) tramwaj.

Wisząca na słupie trakcyjnym okrągła tarcza z literą T jest przypuszczalnie oznaczeniem polskiego przystanku tramwajowego. Tego symbolu używano jeszcze do niedawna.

Widoczny tam wagon jest jeszcze modelem wąskotorowym, normalnotorowe tramwaje między Zabrzem, a Gliwicami ruszyły dopiero we wrześniu 1928 roku.

Przystanek tramwajowy.

Komora celna.

Pocztówkę udostępnił Jakub Roter. Serdecznie dziękuję.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.                                                                                       11.04.2019