Pocztówki Zaborze
Sklep i restauracja na ul. Rolnika w Zaborzu Wsi ok. 1910 r.
Zaborzańska “Atlantyda” – świat zaginiony. Ulica Rolnika to jej część. Niegdyś gęsto zabudowana, dziś przypomina raczej ścieżkę w parku, ale w czasie wydania tej pocztówki stało tam prawie 60 domów.
W tych dwóch budynkach mieściły się restauracja i powyżej sklep wielobranżowy (jak byśmy to dziś nazwali) gdzie sprzedawano towary kolonialne i rzemieślnicze. Są to domy pod numerami 36 (restauracja) i 34. Oba przeszły już do historii, ale ten pod numerem 32, jak na fotografii Marka Jankowskiego, jeszcze stoi.
Restauracja należała do Juliusa Weissenberga, który prowadził również działalność handlową i był właścicielem tego domu.
Sklep w tym wyższym budynku założył najprawdopodobniej Marcus Nebel (1842-1929), którego można znaleźć w Słowniku Żydów Zabrzańskich autorstwa Piotra Hnatyszyna, skąd pochodzą również o nim i jego rodzinie wiadomości. Jego firmę wpisano do rejestru w Królewskim Sądzie Okręgowym w 1892 roku. Był właścicielem co najmniej dwóch domów i sklepów, oraz kamieniołomu w Zaborzu. Działał również w branży ubezpieczeniowej. W momencie wydania tej pocztówki sklep prowadził następca (jak w opisie), urodzony w 1876 roku w Zaborzu-Wsi jeden z jego synów Salo, będący również właścicielem tej nieruchomości. Salo, deportowany, prawdopodobnie nie przeżył II wojny.
Możemy przyjąć że inicjatorami wydania tej pocztówki byli właściciele uwiecznionych tam sklepu i restauracji i była to dla nich reklama.
Wydawca: Verlag Alfons Roskosch & Muschiol Beuthen O./S.
Pocztówka jest własnością Andrzeja Terleckiego i serdecznie dziękuję mu za jej udostępnienie.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 19.03.2024.