Pocztówki Zaborze

Kumpel-Kirche – Kościół Górników św. Jadwigi w Porembie

Kirche an der Grenze – Kościół na granicy.

Wydawca: „Ostkunst“ Ansichtskartengroßverlag Kohnke & Poppe Gleiwitz 2.

Jego powstanie zawdzięczamy szkodom górniczym jakie powodowała eksploatacja złóż węgla pod tą dzielnicą przez kopalnię „Zabrze-Wschód” (Königin Luise-Ostfeld).
Z powodu tego zagrożenia kościół wybudowano z drewna, gdyż taka konstrukcja była odporniejsza na pęknięcia. Jego wygląd przypomina meczet z czterema minaretami. W tym „bizantyjskim” stylu zaprojektował go Karl Kattenidt, w wybudowano go w latach 1928-29 na planie dwunastobocznego owalu. Stał w pobliżu granicy polsko- niemieckiej która znajdowała się tam w latach 1922-39. W świątyni zamontowano organy z 1883 roku.

Podpis pod pocztówką „Kirche an der Grenze – Kościół na granicy”, gdy do granicy polsko -niemieckiej był stamtąd tylko rzut kamieniem.

Na odwrocie pod tłustym nadrukiem „Górnośląska Ojczyzna” zamieszczono  krótki opis kościoła.
Wydawca: „Ostkunst“ Ansichtskartengroßverlag Kohnke & Poppe Gleiwitz 2. Zdjęcie wykonał K. Diga z Zabrza (Hindenburg). W lewym dolnym rogu znaczek wydawnictwa.

Opracował A. Dutkiewicz. Kolekcja własna.                                 04.10.2017

St. Hedwig – Kirche.

Kunstverlag Bruno Scholz

Andrzej Drożdżal  nadesłał jeszcze jedną piękną pocztówkę z tym oryginalnym kościołem. Jest prawdopodobnie trochę starsza, wykonana tuż po ukończeniu budowy, gdyż nie widać na niej śladów zagospodarowania terenu, czy zieleni. Serdecznie dziękuję!

Wydawca: Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau II.