Historia do 1945 r
„Medal za Górny Śląsk” Freikorpsu Oberland i kompania z Mikulczyc w III Powstaniu Śląskim.
Freikorps Oberland został założony w 1919 roku w Bawarii, z zadaniem zniszczenia Monachijskiej Republiki Radzieckiej. W 1920 r. użyty został podczas powstania w Zagłębiu Ruhry. Następną misją było m.in. zdobycie Góry Świętej Anny na Górnym Śląsku. Freikorps zasłynął ze swojej brutalności, a także morderstw niezwiązanych z walkami. Był częścią Czarnej Reichswehry, a później przekształcił się w Bund Oberland, który w 1921 roku utworzył rdzeń SA w Bawarii. Z kolei były szef sztabu Freikorpsu Josef Römer wstąpił do komunistycznego Koła Scheringera i aktywnie działał przeciwko Hitlerowi.
Związki z Zabrzem.
Podczas walk o Kalinów, w czasie III Powstania Śląskiego, spośród 38 poległych tam powstańców z kompanii Mikulczyce Wincentego Gawlika (Pułk Zabrzański), prawie wszyscy zostali zamordowani po wzięciu do niewoli, z rąk członków tego freikorpsu 31 maja 1921r .
Po ekshumacji i spoczęli w grobowcu, obecnie w Parku im. Gabrieli Zapolskiej w Zabrzu-Mikulczycach.
Medal został ufundowany w 1926 roku przez emerytowanego kapitana o nazwisku Oestreicher. Był dowódcą 1 Batalionu, oddziału zwanego także Sturmfahne Teja, który w 1921 roku walczył w Freikorps Oberland na Górnym Śląsku. Medal pamiątkowy mógł być nadawany wszystkim byłym członkom Freikorpsu, którzy brali udział w walkach w 1921 roku lub zasłużyli się w zaopatrzeniu lub propagandzie na jego rzecz. Na wniosek i po egzaminie przyznawano medal i certyfikat. Widniał na nim podpis kapitana Oestreichera i oficjalna pieczęć 1 Batalionu Freikorpsu. Medal przyznawano w latach 1926-28.
Posiadał dwie różne wersje, które różniły się nieznacznie wielkością i stemplem.
Prezentowany egzemplarz jest prawdopodobnie późniejszą produkcją. Medal brązowy owalny z obwódką. U góry zwykłe oczko z przylutowaną opaską. Przód: pośrodku wytłoczony jest orzeł śląski z sierpem na piersi . Szpony spoczywają na taśmie z napisem – DLA ŚLĄSKA.
Na odwrocie: w polu 4-liniowy tekst – ZA – ZASŁUGI – DLA- GÓRNEGO ŚLĄSKA.
Poniżej znajduje się 8-ramienna gwiazda. Na krawędzi dwie gałęzie u dołu skrzyżowane, po lewej stronie laur, po prawej liście dębu.
Wymiary: 4 x 3 cm.
Wstęga medalu:
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. Medal z własnej kolekcji. 10.01.2025
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Freikorps_Oberland
https://www.ehrenzeichen-orden.de/weimarer-republik/medaille-fur-oberschlesien-des-freikorps-oberland.html
https://www.historisches-lexikon-bayerns.de/Lexikon/Freikorps_Oberland,_1919-1921