Historia do 1945 r
„Odzyskany” sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej z Pawłowa z 1929 r.
Dzięki inicjatywie historii-zabrza.pl udało się dotrzeć do zapomnianego artefaktu związanego z historią Pawłowa, od 1951 roku dzielnicą Zabrza.
W 1910 roku powstała tam Ochotnicza Straż Pożarna, która w 1929 roku otrzymała ufundowany przez wiele osób prywatnych i instytucji okazały, haftowany sztandar.
W trakcie pisania artykułu o straży, którego ozdobą było to zdjęcie….
…nasunęło mi się pytanie: co stało się ze sztandarem nie istniejącej już jednostki?
Po zadaniu tego pytania kilku zabrzańskim instytucjom, okazało się że jego losy nie są nikomu znane.
„Właściwa” odpowiedź nadeszła dopiero od pana Michała Hoszkiewicza, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zabrzu. Sztandar odnalazł się w szafie, w biurze zarządu.
Jak tam trafił?
Głównym bohaterem tej opowieści jest nieznana dotąd osoba z Pawłowa (zapewne), która przechowała sztandar na strychu przez czas wojny i Polski Ludowej, gdy przypuszczalnie nie był prezentowany ze względu na po części religijną treść.
Kilka lat temu (a w wiele lat o rozwiązaniu Pawłowskiej OSP) ktoś wydobył go z ukrycia i przyniósł do „bratniej” jednostki w Kończycach, skąd przekazano go do Zarządu Miejskiego, gdzie znalazło się dla niego miejsce w szafie.
Na wieść o poszukiwaniu sztandaru, pan Hoszkiewicz zainteresował się sprawą i zapomniany sztandar odnalazł, po czym dał mi znać o tym odkryciu.
O tym fakcie poinformowałem Muzeum Miejskie w osobie pani Urszuli Wieczorek, zadając pytanie czy zainteresowane jest takim eksponatem. Po otrzymaniu potwierdzenia zwróciłem się do pana Hoszkiewicza, który w międzyczasie również wpadł na ten pomysł.
Uroczyste przekazanie sztandaru OSP Pawłów do Muzeum Miejskiego w Zabrzu odbyło się 11 września 2020.
Pan Hoszkiewicz załączył także stosowne pismo.
Wykonano także okolicznościowe zdjęcie – darczyńca i sztandar w otoczeniu dyrektorki Muzeum Miejskiego w Zabrzu pani Dębowskiej i kierującej działem kultury pani Urszuli Wieczorek z lewej strony.
Na drzewcu sztandaru znajdują się blaszki o różnych kształtach, tak zwane „gwoździe honorowe lub pamiątkowe” na których uwieczniono jego fundatorów.
Zdjęcia wykonał i nadesłał pan Michał Hoszkiewicz, za co serdecznie mu dziękuję.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 09.10.2020