Architektura

Zabrze Andrzeja Karpińskiego 20 lat temu na obrazach.

Tą galerię zamieścił Ryszard Kipias na stronie www.zabrze.aplus.pl za zgodą Andrzeja Karpińskiego.

Andrzej Karpiński ur. w Kołobrzegu w 1953r Mieszkaniec Zabrza od roku 1971. Jest jednym z bardziej znanych i cenionych artystów amatorów w regionie śląskim. Aktywny, pracowity, wytrwały w swych poszukiwaniach twórczych jest często wyróżniany i nagradzany.

Karpiński rysuje, maluje, uprawia grafikę (głównie linoryt). Najchętniej w swoich pracach opowiada o Śląsku, o tym, co go otacza. Chciałby zatrzymać czas rysując zabytkowe kamieniczki, uliczki, podwórka, kościoły, fragmenty dzielnic Zabrza i innych miast. Kompozycje swoje urozmaica scenami rodzajowymi, które zręcznie wplata w konkretne tło. Jest to malarstwo realistyczne, poparte rzetelnym warsztatem. Kolorystyka obrazów nadaje nastrój, wprowadza w klimat przedstawionej kompozycji. Andrzej często stosuje brązy, ugry, stonowane oranże, delikatne, zimne zielenie a także kobalty. Czasem jego kompozycje bywają radosne i świetliste.

Już w latach 80-tych brał udział w przeglądach twórczości amatorskiej górników w Katowicach, gdzie otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Corocznie bierze też udział w konkursie “Rudzka Jesień”, gdzie w poważnej konkurencji utalentowanych kolegów został kilkakrotnie wyróżniony i nagrodzony:

– w 1987r. uzyskał III nagrodę za grafikę

– w 1988r. wyróżnienie za malarstwo i II nagroda za grafikę

– w 1991 i 1992r. wyróżnienia

– w 1993r. II nagroda za malarstwo

– w 1994r. I nagroda za zestaw prac

– w 1996r. w Jubileuszowej “XXX Rudzkiej Jesieni” I nagrodę za zestaw prac

– w 1997r. wyróżnienie za grafikę

– w 1998r. III nagroda za zestaw prac malarskich

– w 1999r. wyróżnienie i nagroda publiczności za obraz pt.”Lokomotywa”

– w 2000r. I nagroda za obraz olejny pt.”Zanikająca rozrywka”

Następne sukcesy odniósł Andrzej w wystawach indywidualnych na terenie Zabrza:

– w styczniu 1989r. w Ośrodku Sztuk Plastycznych “Pastel”

– w maju 1990r. w Domu Parafialnym Kościoła Św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach. Temat wystawy: “Zabrzańskie dzielnice w malarstwie i grafice”.

-w maju 1997r. w filii nr 2 MBP w Zabrzu-Biskupicach, w “Galerii Ratuszowej”, gdzie także eksponował prace w latach następnych.

Od stycznia 2000r. jest członkiem “Grupy 18 – Obsydian” przy OPP nr 4 w Zabrzu.W tym czasie eksponował malarstwo i grafikę o tematyce związanej z regionem śląskim w Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej na Zaborzu, w sali teatralnej SP nr 17 i filii nr 1 MBP także na Zaborzu, w Piwniczce pod Muzeum Miejskim w Zabrzu, w Ristorante Sorrento i Restauracji “Polska” w Gliwicach. Wraz z kolegami z “Grupy 18 – obsydian” przekazał szereg prac malarskich do “Kolekcji Górnośląskiej” Gerarda Trefonia. Zestaw prac “Kolekcji” prezentowano na wystawach zbiorowych w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach (2000-2001r.), w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach, w Zamku – Muzeum w Krasiczynie, w Galerii “Wilson” w Nikiszowcu i w wielu innych wystawach, nie tylko na Śląsku.

Udział w plenerach malarskich 1986r w Zarzeczu, 1989r. w Jaworzu. Autor od kilku lat współpracuje z tygodnikiem “Głos Zabrza i Rudy Śląskiej”.

mgr Krystyna Jędrzejowska-Nowak

Tak opisała galerię Andrzeja Karpińskiego ok. 20 lat temu pani Jędrzejowska-Nowak na stronie zabrze.aplus.pl Warto tą galerię przypomnieć, gdyż Zabrze wtedy i teraz to już często inne miasto.

Zapraszam.

A.D. 15.10.2023

W galerii Andrzeja Karpińskiego jeszcze dwa obrazy które nadesłał artysta, namalowane przez niego na 80. i 100. lecie otrzymania przez Zabrze (ówczesny Hindenburg O.-S.) praw miejskich.

1922-2022

1922-2002